Fleet Weekend

Ullswater Yacht Club

Results are provisional as of 21:58 on May 4, 2015

Assymmetric Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st Assymmetric MUSTO SKIFF 274 Shelley Jono   850 5.0 1.0 5.0 (9.0) 2.0 3.0 25.0 16.0
2nd Assymmetric 49ER 1322 Lyons Matty Lyons James 726 (12.0) 2.0 3.0 12.0 1.0 1.0 31.0 19.0
3rd Assymmetric VX ONE 189 Clarke David Clarke Edmund 860 4.0 8.0 7.0 2.0 5.0 (9.0) 35.0 26.0
4th Assymmetric VX ONE 179 Stevenson Howard Whitehead J 860 6.0 4.0 (9.0) 5.0 4.0 8.0 36.0 27.0
5th Assymmetric VX ONE 203 Lewis Tony Mackay A, Lewis R 860 8.0 6.0 8.0 3.0 7.0 (28.0 DNC) 60.0 32.0
6th Assymmetric MUSTO SKIFF 481 Moran Josh   850 10.0 9.0 (11.0) 8.0 6.0 4.0 48.0 37.0
7th Assymmetric 49ER 1111 Noble Lester McAfee John 726 14.0 3.0 (28.0 DNC) 14.0 8.0 2.0 69.0 41.0
8th Assymmetric CANOE INTERNATIONAL CONV 31 Chandler Charlie   893 7.0 7.0 2.0 1.0 (28.0 DNF) 28.0 DNC 73.0 45.0
9th Assymmetric CANOE INTERNATIONAL ASY 283 Robson John   870 3.0 11.0 12.0 16.0 9.0 (28.0 DNC) 79.0 51.0
10th Assymmetric MUSTO SKIFF 448 Noble Dylan   850 9.0 5.0 (28.0 DNC) 6.5 3.0 28.0 DNC 79.5 51.5
11th Assymmetric 29ER 313 Thornley Megan Richardson Robert 922 (18.0) 12.0 14.0 13.0 11.0 10.0 78.0 60.0
12th Assymmetric MUSTO SKIFF 253 Priestly Graham   850 (28.0 DNC) 28.0 DNC 1.0 6.5 28.0 DNF 7.0 98.5 70.5
13th Assymmetric VX ONE 180 Noble Anne Giles Tom 860 2.0 10.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 5.0 101.0 73.0
14th Assymmetric CANOE INTERNATIONAL CONV 319 Brown Colin   893 11.0 (28.0 DNS) 4.0 4.0 28.0 DNC 28.0 DNC 103.0 75.0
15th Assymmetric RS VAREO 490 Cutting Andrew   1071 1.0 (28.0 DNS) 10.0 10.0 28.0 DNF 28.0 DNC 105.0 77.0
16th Assymmetric CANOE INTERNATIONAL CONV 328 Robin Phil   893 17.0 (28.0 DNS) 6.0 11.0 28.0 DNC 28.0 DNC 118.0 90.0
17th Assymmetric CANOE INTERNATIONAL ASY 300 Howell Roger   870 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 17.0 10.0 11.0 122.0 94.0
18th Assymmetric CANOE INTERNATIONAL ASY 288 Gordon Andy   870 13.0 (28.0 DNS) 13.0 15.0 28.0 DNC 28.0 DNC 125.0 97.0
19th Assymmetric 49ER 537 Pester Joe Boyce Rick 726 15.0 (28.0 DNF) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNF 12.0 139.0 111.0
20th Assymmetric RS 800 1215 Brown Steve Bairstow Phil 820 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 6.0 146.0 118.0
21st Assymmetric CANOE INTERNATIONAL CONV 334 Ellis John   893 16.0 (28.0 DNS) 28.0 RET 18.0 28.0 DNC 28.0 DNF 146.0 118.0
22nd Assymmetric MUSTO SKIFF 216 Modral-Gibbons Jon   850 (28.0 DNS) 28.0 DNS 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 168.0 140.0
22nd Assymmetric CANOE INTERNATIONAL CONV 320/254 Stebbing   893 (28.0 DNS) 28.0 DNS 28.0 DNS 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 168.0 140.0
22nd Assymmetric CANOE INTERNATIONAL CONV 332 Marston Tony   893 (28.0 DNS) 28.0 DNS 28.0 RET 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 168.0 140.0
22nd Assymmetric CANOE INTERNATIONAL CONV 327 Bell Rob   893 (28.0 DNS) 28.0 DNS 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNF 168.0 140.0
22nd Assymmetric MUSTO SKIFF 323 Robson Steve   850 (28.0 DNF) 28.0 DNS 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 168.0 140.0
22nd Assymmetric RS 200 335 Golden Jayne Brooks Phil 1047 (28.0 DNS) 28.0 DNS 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 168.0 140.0

Conventional Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st Conventional LASER 204890 Elwood J   1091 4.0 1.0 1.0 2.0 1.0 (12.0 DNC) 21.0 9.0
2nd Conventional LASER 67201 Noak Phil   1091 (6.0) 2.0 4.0 4.0 2.0 1.0 19.0 13.0
3rd Conventional OSPREY 1287 Metcalfe Martin Gaughan Steve 942 2.0 4.0 5.0 6.0 5.0 (12.0 DNC) 34.0 22.0
4th Conventional LASER 183114 Lyons John   1091 (12.0 DNC) 12.0 DNC 3.0 1.0 4.0 12.0 DNC 44.0 32.0
5th Conventional LASER RADIAL 183262 Harding Sue   1135 (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 3.0 3.0 12.0 DNC 44.0 32.0
6th Conventional LIGHTNING 368 326 Archer Julie   1160 3.0 3.0 (12.0 DNC) 7.0 12.0 DNF 12.0 DNC 49.0 37.0
7th Conventional TOPPER 20774 Lofthouse-Hill Emily   1340 5.0 (12.0 DNS) 7.0 9.0 6.0 12.0 DNC 51.0 39.0
8th Conventional LASER II 7668 Thomson David   1065 7.0 (12.0 DNF) 12.0 DNC 5.0 12.0 DNF 12.0 DNC 60.0 48.0
9th Conventional TOPPER 5 Gibson Toby   1340 1.0 (12.0 DNS) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 61.0 49.0
10th Conventional RS AREO 7 Moran Chris   1065 (12.0 DNC) 12.0 DNC 6.0 8.0 12.0 DNF 12.0 DNC 62.0 50.0
11th Conventional TOPPER 44057 Hallam Maia   1340 (12.0 DNF) 12.0 DNS 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 60.0

Keel Boat Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st Keel Boat TEMPEST 1181 Adams Mike Kingsley-Adams Paul 942 1.0 (4.0) 4.0 3.0 4.0 1.0 17.0 13.0
2nd Keel Boat FLYING FIFTEEN 3612 Giles David Giles Sue 1013 (12.0 DSQ) 1.0 5.0 4.0 1.0 3.0 26.0 14.0
3rd Keel Boat FLYING FIFTEEN 3463 Thornley John Richardson John 1013 (12.0 DSQ) 5.0 7.0 6.0 3.0 4.0 37.0 25.0
4th Keel Boat TEMPEST 1111 Robinson John Whitehead Lindsey 942 (12.0 DNC) 12.0 DNC 3.0 2.0 2.0 12.0 DNC 43.0 31.0
5th Keel Boat TEMPEST 1114 Modral Ian Higgens Robin 942 (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 1.0 6.0 12.0 DNC 45.0 33.0
6th Keel Boat TEMPEST 1123 Donkin Graham Lyons David 942 (12.0 DSQ) 2.0 1.0 7.0 12.0 DNF 12.0 DNC 46.0 34.0
7th Keel Boat TEMPEST 1109 Egan Mike McDermott Keith 942 (12.0 DSQ) 3.0 6.0 8.0 7.0 12.0 DNF 48.0 36.0
8th Keel Boat FLYING FIFTEEN 3786 Burton Mark Burton Alistair 1013 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 5.0 5.0 12.0 DNC 58.0 46.0
9th Keel Boat TEMPEST 1134 Stewardson Nick Stiles Ray 942 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 62.0 50.0
10th Keel Boat FLYING FIFTEEN 3506 Barnes Christian Barnes Benedict 1013 (12.0 DSQ) 6.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 66.0 54.0
11th Keel Boat FLYING FIFTEEN 3708 Lewis Paul Bird Helen 1013 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNF 72.0 60.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com