The Lord Birkett Memorial Trophy

Ullswater Yacht Club

Results are final as of 17:20 on July 5, 2015

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 230, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName Crew Name PY R1 R2 Total Nett
1st   14 INTERNATIONAL 1519 Itchenor SC MASSEY Archie Shaw Andy 780 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd   505 9155 Glossop BROTHERTON Paul Grube Chris 912 3.0 4.0 7.0 7.0
3rd RS 400 RS 400 1395 Leigh & Lowton SC ALLEN Paul JUDE ALLEN 946 10.0 5.0 15.0 15.0
4th   49ER 1111 Ullswater Yacht Club NOBLE Lester John McAfee 726 5.0 10.0 15.0 15.0
5th RS 400 RS 400 703 Delph Sailing Club PICKLES Chris Matt Sharman 946 15.0 3.0 18.0 18.0
6th   TEMPEST 1161 Leigh & Lowton SC MODRAL-GIBBONS Jon Coats Alistair 942 16.0 8.0 24.0 24.0
7th   49ER 343 Ullswater Yacht Club LYONS Matty James Lyons 726 2.0 23.0 25.0 25.0
8th MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 487 Dachet Water SCHOOLING Ben   850 7.0 18.0 25.0 25.0
9th RS 200 RS 200 1378 Yorkshire Dales Sailing Club HELM Mike CASWELL Faye 1051 14.0 11.0 25.0 25.0
10th   505 9131 Tynemouth SC BATCHELOR Nathan Andy Wetherspoon 912 11.0 14.0 25.0 25.0
11th RS 200 RS 200 1552 ParkStone SC EDWARDS Richard EDWARDS Paru 1051 13.0 12.0 25.0 25.0
12th   FIREBALL 15081 Chichester YC BOREHAM Lucy Anderton Richard 970 9.0 17.0 26.0 26.0
13th   X1 3 Leigh & Lowton SC MORRISON Alex Michael Allen 946 25.0 2.0 27.0 27.0
14th MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 526 Ullswater Yacht Club SHELLEY Jono   850 4.0 31.0 35.0 35.0
15th   IC ONE DESIGN 319 Ullswater Yacht Club BROWN Colin   895 8.0 29.0 37.0 37.0
16th RS 400 RS 400 1186 Leigh & Lowton SC EXLEY Dave Nige Hall 946 22.0 15.0 37.0 37.0
17th MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 527 Derwent Resevoir TROTTER Dan   850 6.0 35.0 41.0 41.0
18th ALBACORE ALBACORE 8209 Scaling Dam Sailing Club ARMSTRONG Judy Paul Armstrong 1045 23.0 20.0 43.0 43.0
19th   505 9039 West Riding SC GLEDHILL Hamish Adrian Thear 912 37.0 7.0 44.0 44.0
20th   MERLIN-ROCKET 3701 Pilkington Sailing Club HUNT Steve Chritchley Ruth 985 27.0 19.0 46.0 46.0
21st FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3973 Bassenthwaite Sailing Club LONGSTAFF Simon jon denwood 1013 17.0 30.0 47.0 47.0
22nd   TEMPEST 1181 Ullswater Yacht Club ADAMS Michael Paul Kingsley-Adams 942 42.0 6.0 48.0 48.0
23rd   OK 1 Blithfield Sailing Club HUNT Jim   1100 20.0 28.0 48.0 48.0
24th RS 200 RS 200 1068 Delph Sailing Club SMITH Martin Barbara Smith 1051 36.0 13.0 49.0 49.0
25th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3612 Ullswater Yacht Club GILES Dave Sue Giles 1013 24.0 32.0 56.0 56.0
26th MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 253 Ullswater Yacht Club Priestly Graham   850 12.0 47.0 59.0 59.0
27th RS 400 RS 400 1196 Scaling Dam Sailing Club SNOWDON Peter Southerby Martin 946 41.0 21.0 62.0 62.0
28th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3996 Bassenthwaite Sailing Club MOORE Mike Michaela Sheard 1013 28.0 34.0 62.0 62.0
29th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3463 Elton Sailing Club WOODHEAD Dave John Thornley 1013 33.0 33.0 66.0 66.0
30th   IC ASSYMETRIC 283 Ullswater Yacht Club ROBSON John   870 26.0 43.0 69.0 69.0
31st VX ONE VX ONE 180 Ullswater Yacht Club NOBLE Anne Julz Noble Tom Giles 860 31.0 39.0 70.0 70.0
32nd RS 400 RS 400 1053 Etherow Sailing Club WOODS Tony Charlie Berry 946 21.0 60.0 81.0 81.0
33rd RS 400 RS 400 1082 Bassenthwaite Sailing Club SOMERVILLE Mark Joe Zeffer Roberts 946 18.0 64.0 82.0 82.0
34th   OSPREY 1314 Kielder Water Sailing Club SCOTT Viola Michael Scott 942 46.0 36.0 82.0 82.0
35th VX ONE VX ONE 179 Ullswater Yacht Club STEAVENSON Howard Howard & Tom Steavenson 860 58.0 26.0 84.0 84.0
36th   FIREBALL 14940 Scaling Dam Sailing Club BOOTH Georgia Meynall Zoe 970 38.0 48.0 86.0 86.0
37th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3496 Derwent Resevoir JEBWARD David JEBWARD Jackie 1013 19.0 68.0 87.0 87.0
38th VX ONE VX ONE 189 Ullswater Yacht Club CLARKE David Edmund Clarke 860 29.0 59.0 88.0 88.0
39th   KESTREL 1607 Etherow Country Park HOWARTH Philip Joe Quich 1025 44.0 44.0 88.0 88.0
40th RS 200 RS 200 641 Bassenthwaite Sailing Club LEONARD Alex Olivia Storey 1051 67.0 22.0 89.0 89.0
41st MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 287 D R S C KEEGAN Stuart   850 32.0 57.0 89.0 89.0
42nd   TEMPEST 1111 Ullswater Yacht Club ROBINSON John Lindsay Whitehead 942 68.0 27.0 95.0 95.0
43rd   FIREBALL 14844 Small Heath YC MCDONALD Keith Andy Brittain 970 43.0 53.0 96.0 96.0
44th   SOLO 5131 Pilkington Sailing Club CRITCHLEY Richard   1146 45.0 52.0 97.0 97.0
45th ALBACORE ALBACORE 8133 Leigh & Lowton SC BANNER Mike TBC 1045 57.0 41.0 98.0 98.0
46th   K6 193 Loch Lomond Sailing Club MCLAREN Peter Ian McPherson John McLaren 906 87.0 16.0 103.0 103.0
47th RS 200 RS 200 1256 Leigh & Lowton SC MCKEAND Louise Partington Cathy 1051 69.0 40.0 109.0 109.0
48th   SOLO 5403 Elton Sailing Club SAVAGE Adam   1146 51.0 61.0 112.0 112.0
49th   SOLING 155 Darwin Sailing Club, Northern Territory, RICHARDSON Gary Andrew Taylor Karl Sloane 930 35.0 81.0 116.0 116.0
50th VX ONE VX ONE 203 Ullswater Yacht Club LEWIS Tony Lewis Rhys, Watson Richard 860 92.5 24.0 116.5 116.5
51st   OSPREY 1316 Prestwick SC HENDERSON Alan Alastair Barrie 942 49.0 71.5 120.5 120.5
52nd GP14 GP14 14062 Bassenthwaite Sailing Club JONES Alan Watson Sue 1130 50.0 75.0 125.0 125.0
53rd FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3506 Ullswater Yacht Club BARNES Christian Paul Lewis 1013 89.0 37.0 126.0 126.0
54th GP14 GP14 13774 Scaling Dam Sailing Club HOLDEN Ian Jon Pearse 1130 47.0 80.0 127.0 127.0
55th   DEVOTI D-ZERO 119 Tewkesbury SC HOPKINS Russ   1040 70.5 58.0 128.5 128.5
56th   IC ONE DESIGN 31 OltonMere CHANDLER Charlie   895 105.0 25.0 130.0 130.0
57th   505 9079 West Riding SC WESTON Mark Simon Hawkes 912 39.0 94.0 133.0 133.0
58th   STREAKER 1865 Filey PHILLIPS Dan   1138 55.0 79.0 134.0 134.0
59th   LASER STRATOS 217 Manor Park Sailing Club MEEK Andrew Jude meek 1092 30.0 105.0 135.0 135.0
60th VX ONE VX ONE 193 Ullswater Yacht Club CHANDLER David Bennett 860 90.0 45.0 135.0 135.0
61st   PHANTOM 1298 Bowmoor HOPKINS Olly   995 94.0 42.0 136.0 136.0
62nd   OK 2176 Morecambe Sailing Club BYERS Keith   1100 72.0 66.0 138.0 138.0
63rd RS 200 RS 200 1088 Loch Lomond Sailing Club CARTER Roger Rachael Cooke 1051 53.0 87.0 140.0 140.0
64th   LASER RADIAL 203910 Windledall HAWKES Ben   1122 48.0 95.0 143.0 143.0
65th RS 200 RS 200 255 Scaling Dam Sailing Club COOK Simon Young Sam 1051 63.0 84.0 147.0 147.0
66th GP14 GP14 13545 Burwain Sailing Club DEWHIRST Peter Mark 1130 73.5 78.0 151.5 151.5
67th   RS 300 434 Yorkshire Dales Sailing Club MURRELL Ben   990 110.0 46.0 156.0 156.0
68th   K1 106 South Windemere SC DEANE Mike   1065 100.0 56.0 156.0 156.0
69th RS 200 RS 200 1296 RYA BROMLEY Matt Andrea Bromley 1051 61.0 96.0 157.0 157.0
70th   505 8511 Manor Park Sailing Club SHAW Alex Smith Neil 912 59.0 99.0 158.0 158.0
71st LASER LASER 183227 Ullswater Yacht Club Neilson Tom   1091 52.0 107.0 159.0 159.0
72nd CRUISER HUNTER EUROPA 465 Ullswater Yacht Club WILSON-SMITH Mike Matt Bolder-Smith 1158 85.0 74.0 159.0 159.0
73rd CRUISER HUNTER EUROPA 593 Ullswater Yacht Club HARDING Sam Richard Sealby 1158 108.0 54.0 162.0 162.0
74th LASER LASER 118416 Scaling Dam Sailing Club MCCORMACK Alex   1091 65.0 97.0 162.0 162.0
75th   LASER VAGO XD 1814 Yorkshire Dales Sailing Club BAXTER Dave Kate Mellor 1064 70.5 93.0 163.5 163.5
76th RS 400 RS 400 1131 Welton Sailing Club WILLIAMSON Ben Wheldon Edd 946 73.5 90.0 163.5 163.5
77th LASER LASER 195197 DUDWORTH SC BROWN Stuart   1091 54.0 110.0 164.0 164.0
78th RS 400 RS 400 564 - AINSWORTH Jacob Kayleigh Roberts 946 80.5 86.0 166.5 166.5
79th   SCORPION 2030 Pennine SC BRADLEY Colin BRADLEY Luke 1040 60.0 108.0 168.0 168.0
80th CRUISER HUNTER RANGER 245 59 Ullswater Yacht Club CUTTING Andrew Derek Cutting Martin Maynard 1103 66.0 102.0 168.0 168.0
81st   PHANTOM 1411 Scaling Dam Sailing Club SOUTER Paul   995 123.0 49.0 172.0 172.0
82nd VX ONE VX ONE 191 Grafham Water Sailing Club SUMMERVILLE David Nick Miller 860 121.0 51.0 172.0 172.0
83rd ALBACORE ALBACORE 8152 RYA SMITH Philip Tom Williams 1045 40.0 133.0 173.0 173.0
84th CRUISER ETAP 21i 9253 Ullswater Yacht Club NICKLIN Richard NICKLIN Jill 1101 64.0 111.0 175.0 175.0
85th   X1 7 London Corinthian SC DIXON Martin Chris Winnington-Ingram 946 167.0 9.0 176.0 176.0
86th LASER LASER 1 Killington SA METCALF Martin   1091 62.0 114.5 176.5 176.5
87th MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 179 RSC EVANS David   850 107.0 70.0 177.0 177.0
88th   ICON 16 Chasewater HATTERSLEY Martin Nicola Hattersley 969 116.0 62.0 178.0 178.0
89th CRUISER HUNTER EUROPA 816 Ullswater Yacht Club HARLE Ray John / Wales 1158 111.0 69.0 180.0 180.0
90th   BLAZE 812 Hornsea Sailing Club WARNER Pip   1026 99.0 82.0 181.0 181.0
91st CRUISER ETAP 21i 16 Ullswater Yacht Club TAYLOR Chris O'Connel Roger 1101 78.5 103.0 181.5 181.5
92nd CRUISER ETAP 21i 235 Ullswater Yacht Club BARRATT Robin Nigel hampson Martin Barratt 1101 80.5 101.0 181.5 181.5
93rd   EUROPE K9   ROBINSON Alan   1148 112.0 73.0 185.0 185.0
94th LASER LASER 195988 Burwain Sailing Club ASHWORTH Simon   1091 83.5 106.0 189.5 189.5
95th LASER LASER 201875 Killington SA LUKE Tim   1091 88.0 104.0 192.0 192.0
96th   LIGHTNING 368 413 West Oxfordshire Sailing Club KEY Caroline   1160 131.0 65.0 196.0 196.0
97th ALBACORE ALBACORE 6959 Benfleet Yacht Club SMITH Richard George Smith 1045 86.0 112.0 198.0 198.0
98th LASER LASER 208666 Rossendale Valley SC RATCLIFFE Andrew   1091 78.5 121.0 199.5 199.5
99th   TOPPER BREEZE 615   SEED Dan Jones Paul 945 113.0 88.5 201.5 201.5
100th MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 481 Ullswater Yacht Club MORAN Josh   850 56.0 149.0 205.0 205.0
101st   OPEN CANOE 144 Open Canoe Sailing Group WHITHAM Andy   1260 127.0 83.0 210.0 210.0
102nd   2000 21072   PILGRIM John Bradley Trevor 1100 95.0 116.0 211.0 211.0
103rd FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3685 Loch Lomond Sailing Club LEE Steve Matt Lee 1013 75.0 143.0 218.0 218.0
104th CRUISER HUNTER EUROPA 473 Ullswater Yacht Club BARNFIELD Christopher Kate Barnfield 1158 120.0 100.0 220.0 220.0
105th MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 363 Ullswater Yacht Club SIMPSON Mark   850 144.5 76.0 220.5 220.5
106th   STREAKER 1600 Ripon CRAVEN Nick   1138 137.0 85.0 222.0 222.0
107th ALBACORE ALBACORE 7525 Hawley Lake PEARCE Andy Ian Simpson 1045 104.0 118.0 222.0 222.0
108th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3421 Chew Valley Lake Sailing Club PEARCE Mike Sandie Andrews 1013 106.0 123.0 229.0 229.0
109th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3426 Ullswater Yacht Club ROBINSON Craig ROBINSON Neil 1013 91.0 139.0 230.0 230.0
110th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3790 Royal Northumberland Yacht Club COOK Ray Jon Miller 1013 77.0 154.5 231.5 231.5
111th ALBACORE ALBACORE 6504 The Nottingham Sailing Club BAILEY Steve Beth Smith 1045 165.0 67.0 232.0 232.0
112th   DEVOTI D-ZERO 105 Rossendale Valley SC WOODS Dave   1040 103.0 131.0 234.0 234.0
113th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3627 Scarborough Yacht Club GOODISON Robert Jonathan Mallory 1013 98.0 140.0 238.0 238.0
114th   OSPREY 1288 Hornsea Sailing Club SHARP Stephen Andy Gilding 942 147.0 92.0 239.0 239.0
115th GP14 GP14 12655 Burwain Sailing Club LAMLE Gerard Hugh Lamle 1130 117.5 126.0 243.5 243.5
116th   OPEN CANOE 9 Open Canoe Sailing Group MORRIS Keith   1260 159.0 88.5 247.5 247.5
117th CRUISER MONARK 700 97 Ullswater Yacht Club STANLEY Robin Marion Marshall 1101 117.5 130.0 247.5 247.5
118th ALBACORE ALBACORE 8154 Tewkesbury Cruising And Sailing Club SMITH Hazel Andrew Smith 1045 119.0 129.0 248.0 248.0
119th   BLAZE 777 Scaling Dam Sailing Club FLETCHER Steve   1026 115.0 136.0 251.0 251.0
120th LASER LASER 198866 Scammonden Water Sailling Club TURRELL Ian   1091 128.0 124.0 252.0 252.0
121st VX ONE VX ONE 208 Filey WHITEHEAD Carl Usher Sam 860 92.5 160.0 252.5 252.5
122nd VX ONE VX ONE 190 Burton SC WATSON Paul   860 96.0 161.0 257.0 257.0
123rd   K6 163 Glenridding BETTS Thomas Chris Betts Marie Betts 906 130.0 127.0 257.0 257.0
124th ALBACORE ALBACORE 7407 Hornsea Sailing Club BELL Chris Froud Rob 1045 114.0 146.0 260.0 260.0
125th LASER LASER 207356 Ullswater Yacht Club BAKER Andrew   1091 142.0 119.0 261.0 261.0
126th   FLYING FIFTEEN SILVER 3232 D R S C AINSWORTH Tony Harriet ainsworth 1030 126.0 135.0 261.0 261.0
127th RS 200 RS 200 1195 Bassenthwaite Sailing Club DAWSON Ethan Izzy Hunter 1051 125.0 138.0 263.0 263.0
128th   K6 124 Chester KNEALE Mike Kath Simpson 906 144.5 120.0 264.5 264.5
129th   29ER 2119 Yorkshire Dales Sailing Club ESCRITT Ian ESCRITT Callum 922 34.0 231.0 DNF 265.0 265.0
130th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3946 Ullswater Yacht Club MORAN Chris John Lyons 1013 109.0 159.0 268.0 268.0
131st   49ER 688 Yorkshire Dales Sailing Club ESCRITT Keith Priestly Phil 726 231.0 DNF 38.0 269.0 269.0
132nd RS 200 RS 200 289 Ullswater Yacht Club ABBATT Jon James Abbatt 1051 135.0 137.0 272.0 272.0
133rd   SOLING 144 Blackpool & Fleetwood Yacht Club FISH David David Gyte Joe Walmesley 930 124.0 151.0 275.0 275.0
134th RS 400 RS 400 525 Scaling Dam Sailing Club JACKSON Matt Paul Smith 946 133.0 142.0 275.0 275.0
135th   RS 300 456 Coniston SWYER George   990 231.0 DNF 50.0 281.0 281.0
136th LASER LASER 161653 Rossendale Valley SC GREEN Michael   1091 158.0 125.0 283.0 283.0
137th   FIREBALL 14845 Scaling Dam Sailing Club CAUSH Keith Joanna pearce 970 231.0 DNF 55.0 286.0 286.0
138th RS 200 RS 200 1033 Leigh & Lowton SC WILLIAMS Gareth Williams Jen 1051 101.0 185.0 286.0 286.0
139th   STREAKER 1490 Scaling Dam Sailing Club TINKLER Mark   1138 146.0 141.0 287.0 287.0
140th   FIREBALL 15035 Blackpool & Fleetwood Yacht Club JONES Stephen Peter jones 970 122.0 166.0 288.0 288.0
141st CRUISER HUNTER 707 7075N Scarborough Yacht Club BRAMHAM Steve Dowdeswell, Sparkie, Jackson 927 134.0 156.5 290.5 290.5
142nd LASER LASER 133824 Ullswater Yacht Club Bairstow Xander   1091 170.0 122.0 292.0 292.0
143rd   FLYING FIFTEEN CLASSIC 1990 Telford Sailing Club CORFIELD Richard John Corfield 1045 141.0 152.0 293.0 293.0
144th GP14 GP14 13146 Bartley WARD Steve anna mason 1130 231.0 DNF 63.0 294.0 294.0
145th RS 200 RS 200 335 Ullswater Yacht Club GOLDEN Jayne BROOKS Phil 1051 151.0 150.0 301.0 301.0
146th   LIGHTNING 368 419 Denholme Sailing Club GALLAGHER Jason   1160 231.0 DNF 71.5 302.5 302.5
147th ALBACORE ALBACORE 8155 Tewkesbury SC THOMPSON Matthew Heather Thompson 1045 76.0 231.0 DNS 307.0 307.0
148th RS 200 RS 200 635 Yorkshire Dales Sailing Club WILLIS Paul Joanna 1051 149.0 158.0 307.0 307.0
149th RS 200 RS 200 1037 Leigh & Lowton SC EXLEY Caroline Charlie Exley 1051 231.0 DNF 77.0 308.0 308.0
150th LASER LASER 138348 Ullswater Yacht Club MUNRO Colin   1091 82.0 231.0 DNS 313.0 313.0
151st   OSPREY 1287 Ullswater Yacht Club GAUGHAN Stephen Dave Corrie 942 139.0 175.0 314.0 314.0
152nd CRUISER RUFFIAN 23 6173   ROBINSON-GAY Jason Andrew Bottomley 1072 143.0 171.0 314.0 314.0
153rd   29ER 313 Ullswater Yacht Club THORNLEY Megan Emily Styles 922 166.0 148.0 314.0 314.0
154th RS 200 RS 200 820 Derwent Water Sailing Club JEBWARD Josh RAMSDEN Louise 1051 83.5 231.0 DNF 314.5 314.5
155th   29ER 390 Ullswater Yacht Club BARNES Benedict Euan Hammond 922 132.0 184.0 316.0 316.0
156th   4000 4095   ROGERS Jamie Neil McLaren 922 148.0 168.0 316.0 316.0
157th VX ONE VX ONE 202 Ullswater Yacht Club KING Steven Alex KING 860 152.0 164.5 316.5 316.5
158th MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 323 Derwent Water Sailing Club ROBSON Steve   850 155.0 163.0 318.0 318.0
159th RS 200 RS 200 1135 Yorkshire Dales Sailing Club ALLAN Julia Grahame Allan 1051 174.0 147.0 321.0 321.0
160th   STREAKER 1902 West Oxfordshire Sailing Club ABELA Christopher   1138 231.0 DNF 91.0 322.0 322.0
161st RS 400 RS 400 640 Delph Sailing Club KAY Jason Hughes Michelle 946 160.0 164.5 324.5 324.5
162nd   RS 800 1215 Ullswater Yacht Club BROWN Steve Bairstow Phil 820 150.0 176.0 326.0 326.0
163rd   PHANTOM 1382 Delph Sailing Club WORTH Philip   995 97.0 231.0 DNS 328.0 328.0
164th RS 400 RS 400 750 Scammonden Water Sailling Club CHILD Jeremy Paul Cornish 946 231.0 DNF 98.0 329.0 329.0
165th   LASER II 7688 Ullswater Yacht Club THOMSON David   1065 161.0 170.0 331.0 331.0
166th   EUROPE 220 Hillfurze ROBINSON Richard   1148 102.0 231.0 DNF 333.0 333.0
167th RS 400 RS 400 1248 Yorkshire Dales Sailing Club DYER Peter Alan Rogers 946 162.0 174.0 336.0 336.0
168th   4000 4201 Yorkshire Dales Sailing Club CASWELL Erica Ian Caswell 922 163.0 173.0 336.0 336.0
169th   CHERUB 2676 Draycote Water Sailing Club PEARSON Jamie Rosemary Williamson 920 164.0 172.0 336.0 336.0
170th   MIRACLE 2623 NCH SC DRAKES Clive Drakes Caroline 1210 231.0 DNF 109.0 340.0 340.0
171st CRUISER DUFOUR 1800 520 Ullswater Yacht Club HAMMOND Stewart Lydia Stewart 1079 171.0 169.0 340.0 340.0
172nd RS 200 RS 200 925 Etherow Sailing Club BROTHERTON Karen Lisa Woods 1051 231.0 DNF 113.0 344.0 344.0
173rd   TASAR 2512 Shoreham Sailing Club SELLAR Dave Katie Sellar 1023 156.0 189.0 345.0 345.0
174th   LASER RADIAL 143452 Manor Park Sailing Club MCMILLEN Ian   1122 231.0 DNF 114.5 345.5 345.5
175th   NATIONAL 12 3502 Burwain Sailing Club HAMILTON Patrick Harry Wilkin 1064 231.0 DNF 117.0 348.0 348.0
176th CRUISER BENETEAU 21.7 120 Ullswater Yacht Club OHARA Paul Richard Tassell 1055 173.0 183.0 356.0 356.0
177th LASER LASER 190563   BURN John   1091 231.0 DNC 128.0 359.0 359.0
178th LASER LASER 67201 Ullswater Yacht Club NOAK Phil   1091 129.0 231.0 DNS 360.0 360.0
179th   LASER STRATOS 127 Burwain Sailing Club DAVIDSON Valdek Annabel Davidson 1092 175.0 187.0 362.0 362.0
180th RS 400 RS 400 1275 Hickling Broad SC HEARSUM David Gareth Fay 946 231.0 DNF 132.0 363.0 363.0
181st   LASER VAGO XD 823 Ullswater Yacht Club JENNINGS David Tom Jennings 1064 172.0 191.0 363.0 363.0
182nd   FINN 672 Annandale SC MITCHELL Stewart   1050 231.0 DNF 134.0 365.0 365.0
183rd   OPEN CANOE 158 Open Canoe Sailing Group POPE Adam   1260 177.0 188.0 365.0 365.0
184th CRUISER PLATU 25 OB 2522 Blackpool & Fleetwood Yacht Club MOUNTAIN Peter Robert Mountain Stewart Lee Chris Ball Peter Dilks 892 136.0 231.0 DNS 367.0 367.0
185th CRUISER BENETEAU 211 8507 Ullswater Yacht Club PRIESTLEY Ian Priestley Pat 997 138.0 231.0 DNS 369.0 369.0
186th   CHERUB 3216 Thornbury On Chew TRIM Roland J Williamson 920 176.0 193.0 369.0 369.0
187th GP14 GP14 13490 Burwain Sailing Club PEARCE Mark Pearce Olwain 1130 140.0 231.0 DNS 371.0 371.0
188th   RS AERO 7 1216 Ullswater Yacht Club ARCHER Julie   1065 231.0 DNF 144.0 375.0 375.0
189th   49ER 132 Ullswater Yacht Club PESTER Joe Boyce Rick 726 231.0 DNF 145.0 376.0 376.0
190th   CHERUB 3202 Queen Mary Sailing Club PETERS Andy Peters Jill 920 231.0 DNF 153.0 384.0 384.0
191st   RNSA 14 28 R.Y.Y.C IRVING Joe Mark Burton/ Jess Cliff/ Jimmy Cliff 1175 153.0 231.0 DNS 384.0 384.0
192nd   MERLIN-ROCKET 3605   WHITEHILL Carl Whitehill Dani 985 154.0 231.0 DNS 385.0 385.0
193rd   LASER RADIAL 74110 Llandudno SC SHELLEY Joe   1122 231.0 DNF 154.5 385.5 385.5
194th   LASER BAHIA 1350 Elton Sailing Club RESTALL Steve ROB GASCOIGNE 1055 231.0 DNF 156.5 387.5 387.5
195th GP14 GP14 12885 Manor Park Sailing Club STURLAND Ian Thomas Sturland 1130 157.0 231.0 DNF 388.0 388.0
196th   LASER 3000 3612 Ullswater Yacht Club Bradley Alan   1065 231.0 DNF 162.0 393.0 393.0
197th   RS FEVA XL 2126 Ullswater Yacht Club ABBATT Izzy Abbatt Nicola 1233 231.0 DNF 167.0 398.0 398.0
198th   CONTENDER 377 Royal Tay ROBERTSON Graeme   976 168.0 231.0 DNS 399.0 399.0
199th   OPEN CANOE 156 Open Canoe Sailing Group SHUTTLEWORTH Ian   1260 169.0 231.0 DNF 400.0 400.0
200th RS 400 RS 400 519 Yorkshire Dales Sailing Club COLE Alistair WARD Stuart 946 231.0 DNF 177.0 408.0 408.0
201st   CHERUB 3201 Draycote Water Sailing Club JONES Robin Thomas Baker 920 231.0 DNF 178.0 409.0 409.0
202nd ALBACORE ALBACORE 6679 Elton Sailing Club READ Nicholas Kevin Lyons, Alan Lyons 1045 231.0 DNF 179.0 410.0 410.0
203rd   420 46874 Manor Park Sailing Club BRATLEY Lee Bryan Westley 1100 231.0 DNF 180.0 411.0 411.0
204th   CHERUB 2698 Dee Sailing Club HARRIS Alex Miller James 920 231.0 DNF 181.0 412.0 412.0
205th   420 44266 Etherow Sailing Club RENSHAW Ian REID Paul 1100 231.0 DNF 182.0 413.0 413.0
206th   LASER STRATOS 763 Glenridding Sailing Centre BEAGRIE Derek Craig Beagrie Stuart Strachan 1092 231.0 DNF 186.0 417.0 417.0
207th   RS 500 857 Ullswater Yacht Club SMITH Chris Matt Smith 975 231.0 DNS 190.0 421.0 421.0
208th RS 200 RS 200 1310 Yorkshire Dales Sailing Club BURTON John Jamie Read 1051 231.0 DNF 192.0 423.0 423.0
209th CRUISER HURLEY 22 712 Ullswater Yacht Club INNERDALE Mike John Innerdale 1266 231.0 DNF 231.0 DNS 462.0 462.0
209th RS 400 RS 400 1077 Chester NICHOL Simon Lorraine Nichol 946 231.0 DNF 231.0 DNS 462.0 462.0
209th   2000 2914 South Shields Sailing Club ENGLISH Kenny Craig/english 1100 231.0 DNC 231.0 DNF 462.0 462.0
209th   VAGABOND 484 Scaling Dam Sailing Club WILMOT Harry Robert Wilmot 1178 231.0 DNS 231.0 DNS 462.0 462.0
209th   SOLUTION 429 West Oxfordshire Sailing Club POSTBESCHILD Roger   1080 231.0 DNS 231.0 DNS 462.0 462.0
209th   2000 2915 Thorton Steward PILGRIM John Annabelle Lepage 1100 231.0 DNS 231.0 DNS 462.0 462.0
209th CRUISER SOUTHERLY 110 110   DAWSON Chris Steve Hobson Joseph Eltringham 1000 231.0 DNF 231.0 DNF 462.0 462.0
209th   ENTERPRISE 22893 Gresford YOUNG James Adam Peacock 1115 231.0 DNS 231.0 DNS 462.0 462.0
209th RS 200 RS 200 648 Ullswater Yacht Club SMITH Sam Eve Melling 1051 231.0 DNF 231.0 DNS 462.0 462.0
209th MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 448 Ullswater Yacht Club NOBLE Dylan   850 231.0 DNF 231.0 DNS 462.0 462.0
209th RS 400 RS 400 1148 Bassenthwaite Sailing Club DAWSON Robin PHIL DAVENPORT 946 231.0 DNS 231.0 DNS 462.0 462.0
209th   STREAKER 1396 Ripon CRAVEN Jackie   1138 231.0 DNF 231.0 DNS 462.0 462.0
209th MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 460 Grafham Water Sailing Club COOK Rob   850 231.0 DNF 231.0 DNF 462.0 462.0
209th   MERLIN-ROCKET Vintage 2385   GRIFFITH Nathan GRIFFITH Caleb 1035 231.0 DNS 231.0 DNS 462.0 462.0
209th   RS FEVA XL 4768 Tynemouth SC WATSON Emma Jack Watson 1233 231.0 DNF 231.0 DNS 462.0 462.0
209th   IC ASSYMETRIC 289 Ullswater Yacht Club Findlay Callum   870 231.0 DNF 231.0 DNF 462.0 462.0
209th RS 400 RS 400 1161   ROBERTSON Ben Sarah Robertson 946 231.0 DNS 231.0 DNS 462.0 462.0
209th CRUISER ETAP 21i 266 Ullswater Yacht Club SPIVEY John   1101 231.0 DNS 231.0 DNS 462.0 462.0
209th   SEAFLY 701 LYMINGTON SC Claridge John Claridge Rob 1087 231.0 DNF 231.0 DNS 462.0 462.0
209th GP14 GP14 13224 Burwain Sailing Club DEWHIRST James   1130 231.0 DNF 231.0 DNF 462.0 462.0
209th RS 200 RS 200 1193 Ullswater Yacht Club MORGAN Lucy Bairstow Maddy 1051 231.0 DNF 231.0 DNF 462.0 462.0
209th   NATIONAL 12 3479 Sunderland Yacht Club MITCHELL Will Spooner Lois 1064 231.0 DNF 231.0 DNS 462.0 462.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com