event burgee

UK 29ER HARKEN GRAND PRIX SERIES 2015/16

GRAND PRIX 7 - ULLSWATER YACHT CLUB

Results are provisional as of 21:11 on June 27, 2016

Overall

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 18, Scoring system: APPENDIX A
RANK Country Code Sail No Full name (caps) (Helm) Full name (caps) (Crew) Clubs (all - caps) Boat Age Group (caps) Boat Gender (long - caps) R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 TOTAL NETT
1st GBR 2337 DAN ARMSTRONG FIN ARMSTRONG RTYC YOUTH MALE 2.0 3.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 (5.0) (4.0) 20.0 11.0
2nd IRL 2362 HARRY DURCAN HARRY WHITAKER ROYAL CORK YC YOUTH MALE 4.0 (13.0) 2.0 3.0 2.0 4.0 3.0 3.0 (6.0) 40.0 21.0
3rd GBR 2478 HUW EDWARDS JOSH DAWSON CLWB HWYLIO PWLLHELI SC YOUTH MALE 1.0 5.0 (10.0) 6.0 3.0 3.0 (8.0) 2.0 3.0 41.0 23.0
4th GBR 2025 SARAH JARMAN NICK DEVEREUX RLYMYC / BUDWORTH SC YOUTH MIXED 3.0 (9.0) 3.0 2.0 4.0 (8.0) 2.0 4.0 5.0 40.0 23.0
5th GBR 2381 HAMISH TAYLOR RORY ROSE CLYDE CRUISING CLUB / ABERDEEN & STONEHA YOUTH MALE (19.0 RET) 4.0 6.0 5.0 8.0 1.0 (19.0 OCS) 1.0 2.0 65.0 27.0
6th GBR 2275 KT MUNRO BETH HURST RFYC SCOTLAND YOUTH FEMALE (9.0) 2.0 (8.0) 8.0 7.0 6.0 5.0 7.0 1.0 53.0 36.0
7th GBR 1781 LUKE GRIBBIN EWAN GRIBBIN PAIGNTON SC YOUTH MALE 6.0 1.0 5.0 (9.0) (10.0) 9.0 6.0 8.0 7.0 61.0 42.0
8th GBR 399 CHARLOTTE ORMEROD CHARLOTTE ORMEROD OXFORD SC / HISC/OXFORD SC YOUTH FEMALE (11.0) 8.0 4.0 7.0 6.0 5.0 7.0 6.0 (9.0) 63.0 43.0
9th GBR 2173 ETHAN LEAHY ROBERT RICHARDSON ULLSWATER YC JUNIOR MALE 5.0 (10.0) 7.0 (11.0) 5.0 7.0 4.0 9.0 8.0 66.0 45.0
10th GBR 2045 LUCY WILSON ALLY FERGUSON LOCH TUMMEL SC/ROYAL TAY YC YOUTH MIXED 8.0 6.0 11.0 4.0 (12.0) (14.0) 11.0 10.0 11.0 87.0 61.0
11th GBR 390 BEN BARNES TOBY GIBSON ULLSWATER YC YOUTH MALE 7.0 7.0 (12.0) 12.0 11.0 10.0 10.0 12.0 (19.0 DNC) 100.0 69.0
12th GBR 2331 TOM DAWSON ERYL DAWSON CBYC/PWLLHELI ADULT MALE 10.0 15.0 9.0 10.0 9.0 11.0 9.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 111.0 73.0
13th GBR 2414 TOM BALE OLLIE GIBSON SOUTH CAERNARFONSHIRE YC / LLANDUDNO SC JUNIOR MALE (14.0) 11.0 13.0 13.0 13.0 12.0 14.0 (19.0 RET) 10.0 119.0 86.0
14th GBR 2332 DAISY LEE-BROWNE CHLOE BUTTERWORTH LLANDUDNO SC / PWLLHELI SC YOUTH FEMALE 13.0 (14.0) (14.0) 14.0 14.0 13.0 12.0 11.0 12.0 117.0 89.0
15th GBR 621 MAZ ORR BEX ORR LOCH EARN SC YOUTH FEMALE 12.0 16.0 (19.0 DNF) (19.0 DNC) 15.0 16.0 13.0 13.0 13.0 136.0 98.0
16th GBR 872 HOLLY MONK EMILY LOFTHOUSE-HILL ULLSWATER YC YOUTH FEMALE 15.0 12.0 15.0 15.0 16.0 15.0 (19.0 RET) (19.0 DNC) 19.0 DNC 145.0 107.0
17th GBR 1702 TOBY COPE PIERS LUXFORD CARSINGTON SC/RUDYARD LAKE SC / GRAFHAM YOUTH MALE (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 171.0 133.0
17th GBR 2203 HATTIE ROGERS ORLA MITCHELL ROYAL LYMINGTON YC / HISC YOUTH FEMALE (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 171.0 133.0

Prizes

CategoryRankCompetitor
JUNIORS1stGBR - 2173 ETHAN LEAHY & ROBERT RICHARDSON
JUNIORS2ndGBR - 2414 TOM BALE & OLLIE GIBSON
JUNIORS3rd 
OPEN1stGBR - 2337 DAN ARMSTRONG & FIN ARMSTRONG
OPEN2ndIRL - 2362 HARRY DURCAN & HARRY WHITAKER
OPEN3rdGBR - 2478 HUW EDWARDS & JOSH DAWSON
OPEN4thGBR - 2025 SARAH JARMAN & NICK DEVEREUX
OPEN5thGBR - 2381 HAMISH TAYLOR & RORY ROSE
GIRLS1stGBR - 2275 KT MUNRO & BETH HURST
GIRLS2ndGBR - 399 CHARLOTTE ORMEROD & CHARLOTTE ORMEROD
GIRLS3rdGBR - 2332 DAISY LEE-BROWNE & CHLOE BUTTERWORTH
MIXED1stGBR - 2025 SARAH JARMAN & NICK DEVEREUX

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDID NOT COME TO THE STARTING AREA 19
DNFSTARTED BUT DID NOT FINISH 19
OCSON COURSE SIDE AT START OR BROKE RULE 30.1 19
RETRETIRED 19



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com