The Lord Birkett Memorial Trophy

Ullswater Yacht Club

Results are provisional as of 19:08 on July 2, 2017

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 228, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Class Fleet HelmName CrewName Club PY R1 R2 Total Nett
1st 432 MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF Ian TURNBULL   Sunderland 847 3.0 1.0 4.0 4.0
2nd 1460 RS 400 RS400 Dave EXLEY Nige Hall Leigh & Lowton Sailing Club 942 5.0 3.0 8.0 8.0
3rd 149 VX ONE VX ONE Jono SHELLEY Graham Priestley, Selina Priestley Ullswater Yacht Club 860 9.0 2.0 11.0 11.0
4th 88 49ER   Paul BROTHERTON Dennis Karlsson Glossop 710 2.0 9.0 11.0 11.0
5th 1356 OSPREY   Simon HAWKES Ben Hawkes Wimbleball 935 7.0 7.0 14.0 14.0
6th 19 VX ONE VX ONE David CHANDLER Dylan Noble, Jamie Hall Ullswater Yacht Club 860 12.0 5.0 17.0 17.0
7th 343 49ER   Matty LYONS James Lyons Ullswater Yacht Club 710 1.0 18.0 19.0 19.0
8th 1407 RS 400 RS400 Hamish GLEDHILL Simon Dowse West Riding Sailing Club 942 13.0 6.0 19.0 19.0
9th 203 VX ONE VX ONE Tony LEWIS Andrew Cutting, Rhys Lewis Ullswater Yacht Club 860 18.0 4.0 22.0 22.0
10th 1454 RS 400 RS400 Jon HEISSIG Nicky Griffin Llangorse Sailing Club 942 21.0 13.0 34.0 34.0
11th 1181 TEMPEST   Michael ADAMS Paul Kingsley-Adams Ullswater Yacht Club 942 20.0 14.0 34.0 34.0
12th 140 RS 100 8.4   Robert RICHARDSON   Ullswater Yacht Club & RWYC 1008 32.0 10.0 42.0 42.0
13th 1053 RS 400 RS400 Tony WOODS Josh Glossop 942 17.0 25.0 42.0 42.0
14th 3146 LASER 3000   Joe PESTER Emma Allsopp Ullswater Yacht Club 1085 22.0 21.0 43.0 43.0
15th 226 VX ONE VX ONE Jim HUNT Jeanette Hunt Sarah Hunt South Staffs Sailing Club 860 29.0 17.0 46.0 46.0
16th 14370 FIREBALL FIREBALL Daren FASEY Colin Davis Staunton Harold Sailing Club 959 6.0 44.0 50.0 50.0
17th 1111 TEMPEST   John ROBINSON Lindsay Whitehead Ullswater Yacht Club 942 40.0 11.0 51.0 51.0
18th 296 RS 200 RS200 Alistair COATES Thomas Coates Leigh & Lowton Sailing Club 1047 27.0 24.0 51.0 51.0
19th 1111 49ER   Lester NOBLE John McAfee Ullswater Yacht Club 710 43.0 12.0 55.0 55.0
20th 4040 MIRACLE   Neal GIBSON Gemma Gibson Redoubt SC 1210 41.0 16.0 57.0 57.0
21st 1082 RS 400 RS400 Mark SOMERVILLE Joe Roberts Bassenthwaite Sailing Club 942 38.0 19.0 57.0 57.0
22nd 3641 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN Mike PRESTON David Manifold Blackpool & Fleetwood Yacht Club 1015 25.0 35.0 60.0 60.0
23rd 3787 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN David BROOKBANK Catherine Millington, Simon Millington Key West 1015 23.0 40.0 63.0 63.0
24th 180 VX ONE VX ONE John ROBSON Samantha Robson, Tim Emery Ullswater Yacht Club 860 16.0 51.0 67.0 67.0
25th 191 VX ONE VX ONE Neal PIPER Phil Murray, TBC Tynemouth Sailing Club 860 11.0 57.0 68.0 68.0
26th 3057 SB20   John OUTHWAITE Mikey Matthews, Carl Outhwaite Ullswater Yacht Club 911 31.0 38.0 69.0 69.0
27th 1465 RS 400 RS400 Ben WILLIAMSON Charlie Ticehurst Welton Sailing Club 942 37.0 36.0 73.0 73.0
28th 1401 RS 400 RS400 Bill KENYON Mark Lunn Budworth 942 60.0 15.0 75.0 75.0
29th 1155 RS 400 RS400 Nick HOLT Derek Hill Blackpool & Fleetwood Yacht Club 942 50.0 27.0 77.0 77.0
30th 17 LASER LASER Anthony DAWSON   Ullswater Yacht Club 1097 48.0 29.0 77.0 77.0
31st 760 BLAZE BLAZE Mark FEARNLEY   South Windermere Sailing Club 1023 46.0 31.0 77.0 77.0
32nd 15132 FIREBALL FIREBALL Keith MCDONALD Andy Brittain Small Heath Yacht Club 959 24.0 55.0 79.0 79.0
33rd 1040 RS 500   Mike SAUL Faye Caswell Yorkshire Dales Sailing Club 968 28.0 53.0 81.0 81.0
34th 14145 GP14 GP14 Justin SMITH Adam McGovern Tynemouth SC & Hollingworth Lake SC 1133 54.0 30.0 84.0 84.0
35th 314 NATIONAL 18 CLASSIC   Colin MURRAY Oliver Murray Ullswater Yacht Club 957 39.0 48.0 87.0 87.0
36th 937 29ER   Sam WALLER Matt Rhodes Beaver 915 19.0 73.5 92.5 92.5
37th 1134 TEMPEST   James STEWARDSON Nicholas Stewardson Ullswater Yacht Club 942 55.0 41.5 96.5 96.5
38th 3517 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN Craig ROBINSON Hannah Davies Ullswater Yacht Club 1015 58.0 39.0 97.0 97.0
39th 1196 RS 400 RS400 Peter SNOWDON TBA Scaling Dam Sailing Club 942 36.0 64.0 100.0 100.0
40th 1123 TEMPEST   Graham DONKIN David Lyons Ullswater Yacht Club 942 83.0 20.0 103.0 103.0
41st 3418 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN Michael WILSON Helen Latham Isle Of Man YC 1015 61.0 46.0 107.0 107.0
42nd 556 MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF Steve ROBSON   Derwent Reservoir Sailing Club 847 66.5 43.0 109.5 109.5
43rd 5742 SOLO   Adam SAVAGE   Elton Sailing Club 1143 87.0 23.0 110.0 110.0
44th 669 RS 400 RS400 Jacob AINSWORTH Kayleigh Roberts South Shields Sailing Club 942 42.0 68.0 110.0 110.0
45th 472 COMET TRIO   Andrew MCAUSLAND Caroline McAusland Exe Sailing Club 1094 85.0 26.0 111.0 111.0
46th 1256 RS 200 RS200 Louise MCKEAND Cathy Partington Leigh & Lowton Sailing Club 1047 44.0 70.0 114.0 114.0
47th 13146 GP14 GP14 Steve WARD Mike Acaster Midland/ Bartley 1133 82.0 37.0 119.0 119.0
48th 2272 2000 2000 James MACGREGOR Jenny Macgregor Ullswater Yacht Club 1107 74.0 45.0 119.0 119.0
49th 8152 ALBACORE ALBACORE Philip SMITH Tom Williams RYA 1041 51.0 71.0 122.0 122.0
50th 21655 2000 2000 Tim GRAY Wendy Gray Staunton Harold Sailing Club 1107 84.0 41.5 125.5 125.5
51st 3463 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN John THORNLEY TBA Ullswater Yacht Club 1015 45.0 82.0 127.0 127.0
52nd 207113 LASER LASER George PULMAN   Dovestone Sailing Club 1097 101.0 28.0 129.0 129.0
53rd 1296 RS 200 RS200 Matt BROMLEY Libby Cuthbert RYA 1047 71.0 58.0 129.0 129.0
54th 481 MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF Josh MORAN   Ullswater Yacht Club 847 64.5 65.0 129.5 129.5
55th 204541 LASER LASER Adrian THEAR   West Riding Sailing Club 1097 77.0 54.0 131.0 131.0
56th 1453 RS 400 RS400 Stuart HALMAN Anna Walsh Leigh & Lowton Sailing Club 942 69.0 63.0 132.0 132.0
57th 235 ETAP 21 CRUISER Robin BARRATT Kieth McDermott, Mike Egan Ullswater Yacht Club 1101 100.0 33.0 133.0 133.0
58th 56 470   Ella STOGGALL Emma Kindon   973 34.0 99.0 133.0 133.0
59th 593 HUNTER EUROPA CRUISER Sam HARDING Richard Sealby Ullswater Yacht Club 1164 114.0 22.0 136.0 136.0
60th 9253 ETAP 21 CRUISER Richard NICKLIN Jill Nicklin, David Nicklin Ullswater Yacht Club 1101 78.0 59.0 137.0 137.0
61st 3085 SB20   Lee BOATMAN Danny Boatman, TBC   911 92.0 47.0 139.0 139.0
62nd 1112 RS 200 RS200 Nigel PEPPERDINE Diana Pepperdine Staunton Harold Sailing Club 1047 110.0 32.0 142.0 142.0
63rd 13737 GP14 GP14 Peter MCCHRYSTAL Keith Crebbin Blackpool & Fleetwood Yacht Club 1133 80.0 67.0 147.0 147.0
64th 3708 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN Paul LEWIS Robert Lewis Ullswater Yacht Club 1015 64.5 84.0 148.5 148.5
65th 8233 ALBACORE ALBACORE Mike BANNER Jason Upton Leigh & Lowton Sailing Club 1041 52.0 98.0 150.0 150.0
66th 14792 FIREBALL FIREBALL Eleanor CRAIG Richard Botting Draycote Water Sailing Club 959 57.0 96.0 153.0 153.0
67th 22272 ENTERPRISE   Charles ADAMS Alex Halwell West Lancashire Yacht Club 1113 105.0 50.0 155.0 155.0
68th 1814 LASER VAGO XD   Dave BAXTER   Yorkshire Dales Sailing Club 1074 90.0 66.0 156.0 156.0
69th 212146 LASER LASER Gareth HUMPHREY   Chipstead SC 1097 103.0 56.0 159.0 159.0
70th 3946 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN Chris MORAN unkown Ullswater Yacht Club 1015 70.0 90.0 160.0 160.0
71st 1215 RS 800   Stephen BROWN Philip Bairstow Ullswater Yacht Club 810 26.0 136.0 162.0 162.0
72nd 198605 LASER LASER Christopher M SMITH   Scammonden Water Sailing Club 1097 104.0 60.0 164.0 164.0
73rd 8130 ALBACORE ALBACORE Howard WITT Young Maidenhead SC 1041 93.0 72.0 165.0 165.0
74th 1380 RS 400 RS400 Jon WILLARS Jon Willars Welton Sailing Club 942 79.0 87.5 166.5 166.5
75th 3095 SB20   Dave TOWNEND Mark Brammer, Ruth Brammer, Dave Atkinson Blackpool & Fleetwood Yacht Club 911 73.0 94.0 167.0 167.0
76th 193 K6   Peter MCLAREN Ian McPherson, Alastair Colvin Loch Lomond Sailing Club 905 62.5 107.0 169.5 169.5
77th 1033 RS 200 RS200 Gareth WILLIAMS Jennifer Williams Leigh & Lowton Sailing Club 1047 95.0 75.0 170.0 170.0
78th 155 SOLING   Gary RICHARDSON Karl Sloane Stewart Lee Darwin Sailing Club, Australia 914 66.5 106.0 172.5 172.5
79th 113 DEVOTI D-ZERO   Mike GOODWIN   Scammonden Water Sailing Club 1029 96.0 77.0 173.0 173.0
80th 1068 RS 200 RS200 Martin SMITH Barbara Smith Delph Sailing Club 1047 113.0 61.0 174.0 174.0
81st 3685 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN Steve LEE Alistair Logan Loch Lomond Sailing Club 1015 98.0 83.0 181.0 181.0
82nd 334 MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF Ian ESCRITT   Yorkshire Dales Sailing Club 847 137.0 49.0 186.0 186.0
83rd 2660 FLYING FIFTEEN CLASSIC   Peter NEEDHAM Brian West Burton Sailing Club 1043 108.0 78.0 186.0 186.0
84th 14834 FIREBALL FIREBALL Pete SLINGSBY Neil Ashurst Yorkshire Dales Sailing Club 959 94.0 92.0 186.0 186.0
85th 390 29ER   Benedict BARNES Toby Gibson Ullswater Yacht Club 915 75.0 118.0 193.0 193.0
86th 2054 29ER   Julia NOBLE Katy Stewardson Ullswater Yacht Club 915 81.0 112.0 193.0 193.0
87th 3053 FLYING FIFTEEN SILVER   Andrew JOHNSTON Robert Johnston Solway 1028 102.0 91.0 193.0 193.0
88th 2063 2000 2000 Robin COURTENAY Rachael Pereira Weirwood Sailing Club 1107 120.0 73.5 193.5 193.5
89th 177885 LASER RADIAL LASER Stephen ROBERTS   South Windermere Sailing Club 1139 143.0 52.0 195.0 195.0
90th 3506 LASER 3000   Tim WHITEHEAD Emily Styles Ullswater Yacht Club 1085 116.0 80.0 196.0 196.0
91st 130731 LASER LASER Oliver BOOCOCK   Scammonden Water Sailing Club 1097 136.0 62.0 198.0 198.0
92nd 14415 FIREBALL FIREBALL Jon COWPER Louise Foreman Hunts Sailing Club 959 86.0 115.0 201.0 201.0
93rd 114 K6   Tony HARPER TBC None 905 89.0 117.0 206.0 206.0
94th 199440 LASER LASER Michael MEAKER   Scammonden Water Sailing Club 1097 111.0 95.0 206.0 206.0
95th 1102 SUPERNOVA   Mark CUTHBERT   Leigh & Lowton Sailing Club 1075 133.0 79.0 212.0 212.0
96th 12655 GP14 GP14 Gerard LAMLE Hugh Lamle Burwain Sailing Club 1133 124.0 89.0 213.0 213.0
97th 413 LIGHTNING 368   Caroline HOLLIER   West Oxfordshire Sailing Club 1170 145.0 69.0 214.0 214.0
98th 3134 SB20   Robert MOUNTAIN David Guyte, John Palmer Blackpool & Fleetwood Yacht Club 911 99.0 116.0 215.0 215.0
99th 1325 RS 400 RS400 James LOGAN Philippa Logan Nottinghamshire County 942 107.0 111.0 218.0 218.0
100th 1092 RS 200 RS200 Ethan DAWSON Ellie Clark Bassenthwaite SC/Ripon SC 1047 119.0 100.0 219.0 219.0
101st 3602 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN Peter MOUNTAIN Robert Mountain Blackpool & Fleetwood Yacht Club 1015 117.0 102.0 219.0 219.0
102nd 141216 LASER LASER Christopher SMITH   Ullswater Yacht Club 1097 134.0 85.5 219.5 219.5
103rd 660 SUPERNOVA   Derrick JACKSON   Scammonden Water Sailing Club 1075 135.0 87.5 222.5 222.5
104th 2002 SEAFLY   Nick BALL John Crosbie Bassenthwaite Sailing Club 1087 142.0 81.0 223.0 223.0
105th 777 BLAZE BLAZE Steve FLETCHER   Scaling Dam Sailing Club 1023 132.0 93.0 225.0 225.0
106th 440 SOLUTION   Paul NIX   Glossop 1087 150.0 76.0 226.0 226.0
107th 202 VX ONE VX ONE Steve KING Alex King Ullswater Yacht Club 860 112.0 114.0 226.0 226.0
108th 2052 RS FEVA XL   Catriona FORREST Evie Tynan Dalgety Bay Sailing Club 1240 123.0 105.0 228.0 228.0
109th 303 HAWK 20   Steve SYKES Jim Swainbank Glenridding Sailing Centre 1115 129.0 101.0 230.0 230.0
110th 9159 505   Mark WESTON Andy Weatherspoon West Riding Sailing Club 906 4.0 229.0 DNS 233.0 233.0
111th 1161 TEMPEST   Jon MODRAL-GIBBONS Colin Meadows   942 229.0 DNC 8.0 237.0 237.0
112th 1463 RS 400 RS400 Stewart ROBERTSON Sarah Robertson Royal Forth YC 942 8.0 229.0 OCS 237.0 237.0
113th 21808 2000 2000 Dave BARKER Gemma Barker Scaling Dam Sailing Club 1107 128.0 109.0 237.0 237.0
114th 384 MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF Stuart KEEGAN   Derwent Reservoir Sailing Club 847 10.0 229.0 OCS 239.0 239.0
115th 3973 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN Simon LONGSTAFF Jon Denwood Bassenthwaite Sailing Club 1015 14.0 229.0 OCS 243.0 243.0
116th 1495 14 INTERNATIONAL   Adam OVINGTON Kev Anderson Tynemouth Sailing Club 765 15.0 229.0 OCS 244.0 244.0
117th 816 HUNTER EUROPA CRUISER Ray HARLE John Wales Ullswater Yacht Club 1164 127.0 120.0 247.0 247.0
118th 18395 ENTERPRISE   Raymond LEWIS Brittany Fleming Pilkington Sailing Club 1113 140.0 108.0 248.0 248.0
119th 2205 2000 2000 Ian THOMPSON Andrew Bailey Ullswater Yacht Club 1107 121.0 129.0 250.0 250.0
120th 1131 RS 400 RS400 Erica CASWELL Ian Caswell Yorkshire Dales Sailing Club 942 131.0 122.0 253.0 253.0
121st 21075 2000 2000 Nathan SMITH Richard Barnett Staunton Harold Sailing Club 1107 144.0 110.0 254.0 254.0
122nd 3612 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN Dave GILES Sue Giles Ullswater Yacht Club 1015 30.0 229.0 OCS 259.0 259.0
123rd 217 FIRST 211 CRUISER John BRAIN Jonathon Brain Glenridding Sailing Centre 1105 157.0 104.0 261.0 261.0
124th 1319 RS 400 RS400 Ben ROBERTSON Jenny Douglas Dalgety Bay Sailing Club 942 33.0 229.0 DNF 262.0 262.0
125th 13224 GP14 GP14 Peter DEWHURST Lee Tennant Burwain Sailing Club 1133 229.0 RET 34.0 263.0 263.0
126th 780 BLAZE BLAZE Andrew TAYLOR   Blackpool & Fleetwood Yacht Club 1023 35.0 229.0 DNS 264.0 264.0
127th 313 29ER   Megan THORNLEY James Abbatt Ullswater Yacht Club 915 130.0 135.0 265.0 265.0
128th 597 HUNTER EUROPA CRUISER David THOMSON Anneli Thomson Ullswater Yacht Club 1164 138.0 131.0 269.0 269.0
129th 750 RS 400 RS400 Paul CORNISH Ian Turrell Scammonden Water Sailing Club 942 146.0 124.0 270.0 270.0
130th 450 RS 300   Mark HENMAN   South Shields Sailing Club 973 159.0 113.0 272.0 272.0
131st 235 LIGHTNING 368   Ian PROUD   Ullswater Yacht Club 1170 148.0 126.0 274.0 274.0
132nd 8228 ALBACORE ALBACORE Judy ARMSTRONG Paul Scaling Dam Sailing Club 1041 47.0 229.0 DNS 276.0 276.0
133rd 1287 OSPREY   Stephen GAUGHAN John Wilson-Smith Ullswater Yacht Club 935 151.0 125.0 276.0 276.0
134th 3506 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN Christian BARNES Denise Sykes Ullswater Yacht Club 1015 49.0 229.0 OCS 278.0 278.0
135th 124 K6   Mike KNEALE Kath Simpson Chester Sailing And Canoeing Club 905 141.0 139.0 280.0 280.0
136th 1396 RS 400 RS400 Richard CATCHPOLE Gary Coop Leigh & Lowton Sailing Club 942 53.0 229.0 DNS 282.0 282.0
137th 171806 LASER LASER David JENNINGS   Ullswater Yacht Club 1097 162.0 121.0 283.0 283.0
138th 8227 ALBACORE ALBACORE Derek BOOTH Mark Booth Al Association 1041 56.0 229.0 DNS 285.0 285.0
139th 1248 RS 400 RS400 Peter DYER Alan Rogers Yorkshire Dales Sailing Club 942 152.0 133.0 285.0 285.0
140th 866 RS 400 RS400 Paul REYNOLDS Cath Reynolds Notts County Sailing Club 942 149.0 137.0 286.0 286.0
141st 812 BLAZE BLAZE Pip WARNER   Hornsea Sailing Club 1023 59.0 229.0 DNS 288.0 288.0
142nd 1162 RS 200 RS200 Russ COGGRAVE Lucy Mallory Staunton Harold Sailing Club 1047 156.0 132.0 288.0 288.0
143rd 2849 2000 2000 Stephanie HOPKINS Caroline Brammer Ullswater Yacht Club & Ripon Sailing Clu 1107 164.0 127.0 291.0 291.0
144th 14845 FIREBALL FIREBALL Keith CAUSH Jo Pearse Scaling Dam Sailing Club 959 62.5 229.0 DNS 291.5 291.5
145th 2800 RS FEVA XL   Phoebe DOUGLAS Isabella Brining Scaling Dam Sailing Club 1240 158.0 134.0 292.0 292.0
146th 2658 2000 2000 Stephen POTTER Kathryn Hall Ullswater Yacht Club 1107 153.0 141.0 294.0 294.0
147th 1024 RS 400 RS400 Nick KINDON Paul Munro Staunton Harold Sailing Club 942 168.0 128.0 296.0 296.0
148th 3628 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN Chris TAYLOR Phil Noak Ullswater Yacht Club 1015 68.0 229.0 OCS 297.0 297.0
149th 21570 2000 2000 Phil HOWARTH Lynda Howarth Coniston 1107 72.0 229.0 DNS 301.0 301.0
150th 13700 GP14 GP14 Ralph HALIBURTON-CHAPLIN Adam Chaplin Blackpool & Fleetwood Yacht Club 1133 171.0 130.0 301.0 301.0
151st 757 OSPREY   Gavin GOODALL Tim Hampshire, Emma Hampshire, Christopher Hampshire Ripon Sailing Club/chelmarsh SC 935 160.0 144.0 304.0 304.0
152nd 8158 ALBACORE ALBACORE Matthew METCALFE-SMITH Chris Armstrong Carsington Sailing Club 1041 76.0 229.0 RET 305.0 305.0
153rd 3367 WAYFARER   Oliver HENSON Micaela van der merwe Scaling Dam Sailing Club 1102 169.0 138.0 307.0 307.0
154th 442 ETAP 20 CRUISER Rob GASCOIGNE Steve Restall, Dave Moore, Nick Reid Elton Sailing Club 1257 167.0 140.0 307.0 307.0
155th 763 LASER STRATOS   Derek BEAGRIE Craig Beagrie Glenridding Sailing Centre 1095 166.0 145.0 311.0 311.0
156th 925 RS 200 RS200 Karen BROTHERTON Lisa Woods Etherow Sailing Club 1047 229.0 RET 85.5 314.5 314.5
157th 1041 RS 400 RS400 Henry BARNES Grahame Smith Staunton Harold Sailing Club 942 174.0 142.0 316.0 316.0
158th 5689 SOLO   Rob COOK   Northampton Sailing Club 1143 88.0 229.0 DNS 317.0 317.0
159th 13952 GP14 GP14 Steven WILSON Alex Nield Royal Windemere 1133 91.0 229.0 DNS 320.0 320.0
160th 1195 LASER STRATOS   Christopher BROOKS Harriet Pulman Helly Hansen Watersports Centre 1095 229.0 RET 97.0 326.0 326.0
161st 15035 FIREBALL FIREBALL Stephen JONES Peter Jones Blackpool & Fleetwood Yacht Club 959 97.0 229.0 DNS 326.0 326.0
162nd 1037 RS 200 RS200 Caroline EXLEY Jack Exley Loch Lomond Sailing Club 1047 229.0 RET 103.0 332.0 332.0
163rd 1054 RS 400 RS400 Carl WHITEHEAD Phil Robinson, Carl Whitehead Filey Sailing Club 942 106.0 229.0 OCS 335.0 335.0
164th 23416 ENTERPRISE   Mike HOBIN Christopher Abela West Oxfordshire Sailing Club 1113 109.0 229.0 DNS 338.0 338.0
165th 1172 RS 400 RS400 Ian HOLDEN Jon Pearse Scaling Dam Sailing Club 942 115.0 229.0 DNS 344.0 344.0
166th 82 BLAZE BLAZE Rob FROUD   Hornsea Sailing Club 1023 118.0 229.0 DNS 347.0 347.0
167th 2623 MIRACLE   Clive DRAKES Andrew Marshall Nlhsc 1210 229.0 RET 119.0 348.0 348.0
168th 1594 RS AERO 7   Julie ARCHER   Ullswater Yacht Club 1071 122.0 229.0 DNS 351.0 351.0
169th 1073 RS 400 RS400 Jamie ROGERS Neil Mclaren   942 229.0 RET 123.0 352.0 352.0
170th 336 FIRST 211 CRUISER Robin STANLEY Marion Marshall Ullswater Yacht Club 1105 125.0 229.0 DNS 354.0 354.0
171st 214444 2000 2000 Mike JONES Aileen Barnett Staunton Harold Sailing Club 1107 126.0 229.0 DNS 355.0 355.0
172nd 442 FLYING FIFTEEN CLASSIC   Brian ROWBOTHAM Steve Carter Ullswater Yacht Club 1043 139.0 229.0 DNS 368.0 368.0
173rd 42 KINSMAN   Chris DAWSON Phil Cotterill Fairfield 1125 229.0 RET 143.0 372.0 372.0
174th 1196 RS FEVA XL   Robbie WILMOT Matthew Brining Scaling Dam Sailing Club 1240 229.0 DNF 146.0 375.0 375.0
175th 165 LASER VAGO XD   Susan GEBBELS Joseph Blease Glenrididng 1074 229.0 RET 147.0 376.0 376.0
176th 968 RS 200 RS200 Keith ESCRITT Vicky F Yorkshire Dales Sailing Club 1047 147.0 229.0 DNS 376.0 376.0
177th 1161 420   Sophie BRINING Phil Brining Scaling Dam Sailing Club 1110 229.0 DNF 148.0 377.0 377.0
178th 12270 FIREBALL FIREBALL William FRANCIS Ann Brining Scaling Dam Sailing Club 959 154.0 229.0 DNS 383.0 383.0
179th 409 LIGHTNING 368   Lee BRATLEY   Ullswater Yacht Club 1170 155.0 229.0 DNS 384.0 384.0
180th 3479 NATIONAL 12   Will MTCHELL Lois spooner Sunderland Yacht Club 1064 161.0 229.0 DNS 390.0 390.0
181st 53958 420   Andrew MONK Holly Monk Ullswater Yacht Club 1110 163.0 229.0 OCS 392.0 392.0
182nd 448 MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF Callum FINDLAY   Ullswater Yacht Club 847 165.0 229.0 RET 394.0 394.0
183rd 591 BLAZE BLAZE Darren GREGORY   Glossop 1023 170.0 229.0 DNS 399.0 399.0
184th 8011 ALBACORE ALBACORE Kevin LYONS Alan Lyons Elton Sailing Club Bury Lances 1041 172.0 229.0 DNS 401.0 401.0
185th 8 470   Stuart SCOTT Luke Scott Scaling Dam Sailing Club 973 173.0 229.0 DNS 402.0 402.0
186th 21831 2000 2000 Tom ALLEN Joy Allen Staunton Harold Sailing Club 1107 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 1076 RS 200 RS200 Isabel ABBATT Emily Ingham Ullswater Yacht Club 1047 229.0 DNF 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 691 RS 200 RS200 Caitlin ROSS Liz Copland Annandale SC 1047 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 0 Tbc   Richard CRITCHLEY   Pilkington Sailing Club   229.0 DNS 229.0 DNC 458.0 458.0
186th 14224 FIREBALL FIREBALL Philip GRIMSHAW Samuel Grimshaw Staunton Harold Sailing Club 959 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 3627 FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN Robert GOODISON Jonathan Mallory Scarborough Yacht Club 1015 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 534 RS 400 RS400 Neil MCCORMACK Heather McCormack Scaling Dam Sailing Club 942 229.0 DNF 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 156188 LASER RADIAL   Isobel JURY   Ullswater Yacht Club 1139 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 44266 420   Ian RENSHAW Paul Reid Etherow C P Sailing Club 1110 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 3250 LASER 3000   James MILLER John Miller, Kieth Davis West Kirby Sailing Club 1085 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 11 49ER   Ed WHITEHEAD Dan Vickers Parkstone Yacht Club 710 229.0 RET 229.0 OCS 458.0 458.0
186th 235 LASER STRATOS   Ian HIGGINS Gary Higgins Denholme Sailing Club 1095 229.0 RET 229.0 OCS 458.0 458.0
186th 22 WAYFARER   David RICHARDSON Caroline Whalley Aldbourgh 1102 229.0 DNF 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 19 THAMES A RATER   Adrian MICKLESON Melanie Hardman, Stephen Bartlett Queen Mary 875 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 1283 RS 400 RS400 Chris PICKLES Matt Sharman Delph Sailing Club 942 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 266 ETAP 21 CRUISER Michael WILSON-SMITH Matthew Bolder, Smith Peter Smith Ullswater Yacht Club 1101 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 321 CANOE INT ASSY   Charlie CHANDLER   Ullswater Yacht Club 866 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 21553 2000 2000 Jeff TOWNSEND Matthew Williams Blithfield 1107 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 190 VX ONE VX ONE Paul WATSON Paul Morris Burton Sailing Club 860 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 619 BLAZE BLAZE Richard LUMSDON   EPCSC / GSC 1023 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 1826 STREAKER   Craig WOODHOUSE   Glossop 1132 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 959 PHANTOM   Paul WOODHOUSE   Glossop 999 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 163309 LASER RADIAL   Jayne MASTERS   Ullswater Yacht Club 1139 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 1759 VAGABOND   Harry WILMOT Margot Wilmot Scaling Dam Sailing Club 1248 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 416 SUPERNOVA   Mark DANIELS   Glossop 1075 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 1595 RS AERO 7   Jeanette DAVIES   Chester Sailing And Canoeing Club 1071 229.0 DNF 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 4677 SOLO   Nigel CRAIG   Draycote Water Sailing Club 1143 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 207986 LASER RADIAL   Louise CRAIG   Draycote Water Sailing Club 1139 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 1324 ENTERPRISE   Russell DICKINSON Hannah Owen Pilkington Sailing Club 1113 229.0 DNF 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 1 R.N.S.A 14   Joe IRVING Irving Burton Fletcher Royal Yorkshire YC 1175 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 631 FINN   Richard HART   Mengeham Rythe Sailing Club 1045 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 334 CANOE INT CONV   John ELLIS   Scaling Dam Sailing Club 893 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 433 SOLUTION   Andrew PORTER   Scaling Dam Sailing Club 1087 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 3201 CHERUB   Robin A JONES Sven white Rutland 908 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 212 MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF Neil ROBINSON   Ullswater Yacht Club 847 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 8133 ALBACORE ALBACORE Lisa MULLINEUX Wendy Kent Elton Sailing Club 1041 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 646 RS 600   Jonathan MILLIGAN     920 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 948 HUNTER EUROPA CRUISER Paul SHAW Paul Shaw Ullswater Yacht Club 1164 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 1077 RS 400 RS400 Simon NICHOL Lorraine Nichol Chester Sailing And Canoeing Club 942 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 1568 WANDERER   Mike ADAMS Debi Adams Scaling Dam Sailing Club 1180 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 16 FINN   Mike WOODHEAD   Yorkshire Dales Sailing Club 1045 229.0 DNS 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 984 RS 200 RS200 Sophie COGGER Edward Russell Ullswater Yacht Club 1047 229.0 DNF 229.0 DNS 458.0 458.0
186th 924 RS 400 RS400 Andrew WEBSTER Hannah Webster Ullswater Yacht Club 942 229.0 RET 229.0 DNS 458.0 458.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com