Windward / Leeward Daffodil Regatta

Ullswater Yacht Club

Results are provisional as of 20:54 on April 15, 2018

RS 200 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st RS 200 RS 200 1637 Oliver Groves Esther Parkhurst Beaver Sailing Club 1046 (6.0) (10.0) 1.0 1.0 1.0 3.0 1.0 23.0 7.0
2nd RS 200 RS 200 1538 Martin Penty Sam Waller Beaver Sailing Club 1046 2.0 1.0 (4.0) (3.0) 2.0 1.0 3.0 16.0 9.0
3rd RS 200 RS 200 1606 Martin Joesbury Sian Joesbury Budworth Sailing Club 1046 4.0 3.0 (6.0) 2.0 (6.0) 5.0 4.0 30.0 18.0
4th RS 200 RS 200 934 Richard Marsh Lauren Marsh Hollingworth Lake Sailing Club 1046 7.0 4.0 3.0 (8.0) 4.0 2.0 (16.0 DNC) 44.0 20.0
5th RS 200 RS 200 1651 Robin Dawson Erin Dawson Bassenthwaite Sailing Club 1046 5.0 8.0 (16.0 DNC) 4.0 3.0 4.0 (9.0) 49.0 24.0
6th RS 200 RS 200 1068 Martin Smith Barbara Smith Delph Sailing Club 1046 3.0 2.0 5.0 (9.0) 8.0 (10.0) 8.0 45.0 26.0
7th RS 200 RS 200 1195 Alex Leonard Olivia Leonard Bassenthwaite Sailing Club 1046 (9.0) 6.0 2.0 5.0 9.0 (11.0) 6.0 48.0 28.0
8th RS 200 RS 200 538 James Penty Eddie Grayson Beaver Sailing Club 1046 1.0 (16.0 OCS) 8.0 (10.0) 7.0 9.0 5.0 56.0 30.0
9th RS 200 RS 200 1560 Jon Ward Heather Ward Budworth Sailing Club 1046 (11.0) (12.0) 9.0 7.0 5.0 6.0 7.0 57.0 34.0
10th RS 200 RS 200 1314 Jon Chapman Wendy Martin Budworth Sailing Club 1046 8.0 5.0 7.0 (12.0) 12.0 8.0 (16.0 DNC) 68.0 40.0
11th RS 200 RS 200 1071 Gemma Francis-Burnett Tim Waller Beaver Sailing Club 1046 10.0 7.0 10.0 (11.0) (16.0 DSQ) 7.0 10.0 71.0 44.0
12th RS 200 RS 200 1445 Ciaran McKettrick Izzie Hunter Bassenthwaite Sailing Club 1046 13.0 9.0 11.0 (14.0) (16.0 RET) 14.0 2.0 79.0 49.0
13th RS 200 RS 200 1076 Ethan Dawson James Abbatt Ullswater Yacht Club 1046 (12.0) 11.0 (12.0) 6.0 11.0 12.0 11.0 75.0 51.0
14th RS 200 RS 200 922 Isabel Abbatt Emily Ingham Ullswater Yacht Club 1046 (14.0) (13.0) 13.0 13.0 13.0 13.0 12.0 91.0 64.0
15th RS 200 RS 200 454 Steve Bishop Amie King Girton Sailing Club 1046 15.0 (16.0 DNF) (16.0 DNC) 15.0 10.0 16.0 RET 16.0 DNC 104.0 72.0

R1 - RS 200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Corrected Points
1 RS 200 RS 200 538 James Penty Eddie Grayson Beaver Sailing Club 1046 43:44 0:41:49 1.0
2 RS 200 RS 200 1538 Martin Penty Sam Waller Beaver Sailing Club 1046 44:15 0:42:18 2.0
3 RS 200 RS 200 1068 Martin Smith Barbara Smith Delph Sailing Club 1046 44:16 0:42:19 3.0
4 RS 200 RS 200 1606 Martin Joesbury Sian Joesbury Budworth Sailing Club 1046 44:48 0:42:50 4.0
5 RS 200 RS 200 1651 Robin Dawson Erin Dawson Bassenthwaite Sailing Club 1046 45:01 0:43:02 5.0
6 RS 200 RS 200 1637 Oliver Groves Esther Parkhurst Beaver Sailing Club 1046 45:05 0:43:06 6.0
7 RS 200 RS 200 934 Richard Marsh Lauren Marsh Hollingworth Lake Sailing Club 1046 45:16 0:43:17 7.0
8 RS 200 RS 200 1314 Jon Chapman Wendy Martin Budworth Sailing Club 1046 45:23 0:43:23 8.0
9 RS 200 RS 200 1195 Alex Leonard Olivia Leonard Bassenthwaite Sailing Club 1046 45:27 0:43:27 9.0
10 RS 200 RS 200 1071 Gemma Francis-Burnett Tim Waller Beaver Sailing Club 1046 45:44 0:43:43 10.0
11 RS 200 RS 200 1560 Jon Ward Heather Ward Budworth Sailing Club 1046 45:54 0:43:53 11.0
12 RS 200 RS 200 1076 Ethan Dawson James Abbatt Ullswater Yacht Club 1046 46:00 0:43:59 12.0
13 RS 200 RS 200 1445 Ciaran McKettrick Izzie Hunter Bassenthwaite Sailing Club 1046 46:06 0:44:04 13.0
14 RS 200 RS 200 922 Isabel Abbatt Emily Ingham Ullswater Yacht Club 1046 46:30 0:44:27 14.0
15 RS 200 RS 200 454 Steve Bishop Amie King Girton Sailing Club 1046 48:34 0:46:26 15.0

R2 - RS 200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Corrected Points
1 RS 200 RS 200 1538 Martin Penty Sam Waller Beaver Sailing Club 1046 53:14 0:50:54 1.0
2 RS 200 RS 200 1068 Martin Smith Barbara Smith Delph Sailing Club 1046 54:29 0:52:05 2.0
3 RS 200 RS 200 1606 Martin Joesbury Sian Joesbury Budworth Sailing Club 1046 54:34 0:52:10 3.0
4 RS 200 RS 200 934 Richard Marsh Lauren Marsh Hollingworth Lake Sailing Club 1046 54:37 0:52:13 4.0
5 RS 200 RS 200 1314 Jon Chapman Wendy Martin Budworth Sailing Club 1046 54:40 0:52:16 5.0
6 RS 200 RS 200 1195 Alex Leonard Olivia Leonard Bassenthwaite Sailing Club 1046 54:46 0:52:21 6.0
7 RS 200 RS 200 1071 Gemma Francis-Burnett Tim Waller Beaver Sailing Club 1046 54:49 0:52:24 7.0
8 RS 200 RS 200 1651 Robin Dawson Erin Dawson Bassenthwaite Sailing Club 1046 54:56 0:52:31 8.0
9 RS 200 RS 200 1445 Ciaran McKettrick Izzie Hunter Bassenthwaite Sailing Club 1046 54:57 0:52:32 9.0
10 RS 200 RS 200 1637 Oliver Groves Esther Parkhurst Beaver Sailing Club 1046 54:58 0:52:33 10.0
11 RS 200 RS 200 1076 Ethan Dawson James Abbatt Ullswater Yacht Club 1046 54:59 0:52:34 11.0
12 RS 200 RS 200 1560 Jon Ward Heather Ward Budworth Sailing Club 1046 55:20 0:52:54 12.0
13 RS 200 RS 200 922 Isabel Abbatt Emily Ingham Ullswater Yacht Club 1046 58:07 0:55:34 13.0
14 RS 200 RS 200 538 James Penty Eddie Grayson Beaver Sailing Club 1046 OCS   16.0
14 RS 200 RS 200 454 Steve Bishop Amie King Girton Sailing Club 1046 DNF   16.0

R3 - RS 200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Corrected Points
1 RS 200 RS 200 1637 Oliver Groves Esther Parkhurst Beaver Sailing Club 1046 42:20 0:40:28 1.0
2 RS 200 RS 200 1195 Alex Leonard Olivia Leonard Bassenthwaite Sailing Club 1046 42:40 0:40:47 2.0
3 RS 200 RS 200 934 Richard Marsh Lauren Marsh Hollingworth Lake Sailing Club 1046 42:52 0:40:59 3.0
4 RS 200 RS 200 1538 Martin Penty Sam Waller Beaver Sailing Club 1046 43:02 0:41:08 4.0
5 RS 200 RS 200 1068 Martin Smith Barbara Smith Delph Sailing Club 1046 43:06 0:41:12 5.0
6 RS 200 RS 200 1606 Martin Joesbury Sian Joesbury Budworth Sailing Club 1046 43:09 0:41:15 6.0
7 RS 200 RS 200 1314 Jon Chapman Wendy Martin Budworth Sailing Club 1046 43:18 0:41:24 7.0
8 RS 200 RS 200 538 James Penty Eddie Grayson Beaver Sailing Club 1046 43:22 0:41:28 8.0
9 RS 200 RS 200 1560 Jon Ward Heather Ward Budworth Sailing Club 1046 43:37 0:41:42 9.0
10 RS 200 RS 200 1071 Gemma Francis-Burnett Tim Waller Beaver Sailing Club 1046 44:10 0:42:13 10.0
11 RS 200 RS 200 1445 Ciaran McKettrick Izzie Hunter Bassenthwaite Sailing Club 1046 44:41 0:42:43 11.0
12 RS 200 RS 200 1076 Ethan Dawson James Abbatt Ullswater Yacht Club 1046 45:50 0:43:49 12.0
13 RS 200 RS 200 922 Isabel Abbatt Emily Ingham Ullswater Yacht Club 1046 46:00 0:43:59 13.0

R4 - RS 200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Corrected Points
1 RS 200 RS 200 1637 Oliver Groves Esther Parkhurst Beaver Sailing Club 1046 23:47 0:22:44 1.0
2 RS 200 RS 200 1606 Martin Joesbury Sian Joesbury Budworth Sailing Club 1046 24:22 0:23:18 2.0
3 RS 200 RS 200 1538 Martin Penty Sam Waller Beaver Sailing Club 1046 24:28 0:23:23 3.0
4 RS 200 RS 200 1651 Robin Dawson Erin Dawson Bassenthwaite Sailing Club 1046 24:58 0:23:52 4.0
5 RS 200 RS 200 1195 Alex Leonard Olivia Leonard Bassenthwaite Sailing Club 1046 25:00 0:23:54 5.0
6 RS 200 RS 200 1076 Ethan Dawson James Abbatt Ullswater Yacht Club 1046 25:28 0:24:21 6.0
7 RS 200 RS 200 1560 Jon Ward Heather Ward Budworth Sailing Club 1046 25:38 0:24:30 7.0
8 RS 200 RS 200 934 Richard Marsh Lauren Marsh Hollingworth Lake Sailing Club 1046 25:41 0:24:33 8.0
9 RS 200 RS 200 1068 Martin Smith Barbara Smith Delph Sailing Club 1046 25:44 0:24:36 9.0
10 RS 200 RS 200 538 James Penty Eddie Grayson Beaver Sailing Club 1046 25:56 0:24:48 10.0
11 RS 200 RS 200 1071 Gemma Francis-Burnett Tim Waller Beaver Sailing Club 1046 26:00 0:24:51 11.0
12 RS 200 RS 200 1314 Jon Chapman Wendy Martin Budworth Sailing Club 1046 26:06 0:24:57 12.0
13 RS 200 RS 200 922 Isabel Abbatt Emily Ingham Ullswater Yacht Club 1046 26:11 0:25:02 13.0
14 RS 200 RS 200 1445 Ciaran McKettrick Izzie Hunter Bassenthwaite Sailing Club 1046 26:30 0:25:20 14.0
15 RS 200 RS 200 454 Steve Bishop Amie King Girton Sailing Club 1046 26:59 0:25:48 15.0

R5 - RS 200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Corrected Points
1 RS 200 RS 200 1637 Oliver Groves Esther Parkhurst Beaver Sailing Club 1046 24:01 0:22:58 1.0
2 RS 200 RS 200 1538 Martin Penty Sam Waller Beaver Sailing Club 1046 25:08 0:24:02 2.0
3 RS 200 RS 200 1651 Robin Dawson Erin Dawson Bassenthwaite Sailing Club 1046 25:35 0:24:27 3.0
4 RS 200 RS 200 934 Richard Marsh Lauren Marsh Hollingworth Lake Sailing Club 1046 25:53 0:24:45 4.0
5 RS 200 RS 200 1560 Jon Ward Heather Ward Budworth Sailing Club 1046 26:18 0:25:09 5.0
6 RS 200 RS 200 1606 Martin Joesbury Sian Joesbury Budworth Sailing Club 1046 26:21 0:25:11 6.0
7 RS 200 RS 200 538 James Penty Eddie Grayson Beaver Sailing Club 1046 26:23 0:25:13 7.0
8 RS 200 RS 200 1068 Martin Smith Barbara Smith Delph Sailing Club 1046 26:29 0:25:19 8.0
9 RS 200 RS 200 1195 Alex Leonard Olivia Leonard Bassenthwaite Sailing Club 1046 26:48 0:25:37 9.0
10 RS 200 RS 200 454 Steve Bishop Amie King Girton Sailing Club 1046 27:02 0:25:51 10.0
11 RS 200 RS 200 1076 Ethan Dawson James Abbatt Ullswater Yacht Club 1046 27:12 0:26:00 11.0
12 RS 200 RS 200 1314 Jon Chapman Wendy Martin Budworth Sailing Club 1046 27:30 0:26:17 12.0
13 RS 200 RS 200 922 Isabel Abbatt Emily Ingham Ullswater Yacht Club 1046 27:56 0:26:42 13.0
14 RS 200 RS 200 1071 Gemma Francis-Burnett Tim Waller Beaver Sailing Club 1046 DSQ   16.0
14 RS 200 RS 200 1445 Ciaran McKettrick Izzie Hunter Bassenthwaite Sailing Club 1046 RET   16.0

R6 - RS 200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Corrected Points
1 RS 200 RS 200 1538 Martin Penty Sam Waller Beaver Sailing Club 1046 16:52 0:16:07 1.0
2 RS 200 RS 200 934 Richard Marsh Lauren Marsh Hollingworth Lake Sailing Club 1046 17:07 0:16:22 2.0
3 RS 200 RS 200 1637 Oliver Groves Esther Parkhurst Beaver Sailing Club 1046 17:22 0:16:36 3.0
4 RS 200 RS 200 1651 Robin Dawson Erin Dawson Bassenthwaite Sailing Club 1046 17:28 0:16:42 4.0
5 RS 200 RS 200 1606 Martin Joesbury Sian Joesbury Budworth Sailing Club 1046 17:47 0:17:00 5.0
6 RS 200 RS 200 1560 Jon Ward Heather Ward Budworth Sailing Club 1046 17:49 0:17:02 6.0
7 RS 200 RS 200 1071 Gemma Francis-Burnett Tim Waller Beaver Sailing Club 1046 18:05 0:17:17 7.0
8 RS 200 RS 200 1314 Jon Chapman Wendy Martin Budworth Sailing Club 1046 18:17 0:17:29 8.0
9 RS 200 RS 200 538 James Penty Eddie Grayson Beaver Sailing Club 1046 18:19 0:17:31 9.0
10 RS 200 RS 200 1068 Martin Smith Barbara Smith Delph Sailing Club 1046 18:25 0:17:36 10.0
11 RS 200 RS 200 1195 Alex Leonard Olivia Leonard Bassenthwaite Sailing Club 1046 18:42 0:17:53 11.0
12 RS 200 RS 200 1076 Ethan Dawson James Abbatt Ullswater Yacht Club 1046 18:49 0:17:59 12.0
13 RS 200 RS 200 922 Isabel Abbatt Emily Ingham Ullswater Yacht Club 1046 18:52 0:18:02 13.0
14 RS 200 RS 200 1445 Ciaran McKettrick Izzie Hunter Bassenthwaite Sailing Club 1046 19:50 0:18:58 14.0
15 RS 200 RS 200 454 Steve Bishop Amie King Girton Sailing Club 1046 RET   16.0

R7 - RS 200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Corrected Points
1 RS 200 RS 200 1637 Oliver Groves Esther Parkhurst Beaver Sailing Club 1046 25:44 0:24:36 1.0
2 RS 200 RS 200 1445 Ciaran McKettrick Izzie Hunter Bassenthwaite Sailing Club 1046 26:10 0:25:01 2.0
3 RS 200 RS 200 1538 Martin Penty Sam Waller Beaver Sailing Club 1046 26:43 0:25:33 3.0
4 RS 200 RS 200 1606 Martin Joesbury Sian Joesbury Budworth Sailing Club 1046 26:50 0:25:39 4.0
5 RS 200 RS 200 538 James Penty Eddie Grayson Beaver Sailing Club 1046 27:03 0:25:52 5.0
6 RS 200 RS 200 1195 Alex Leonard Olivia Leonard Bassenthwaite Sailing Club 1046 27:46 0:26:33 6.0
7 RS 200 RS 200 1560 Jon Ward Heather Ward Budworth Sailing Club 1046 27:51 0:26:38 7.0
8 RS 200 RS 200 1068 Martin Smith Barbara Smith Delph Sailing Club 1046 28:12 0:26:58 8.0
9 RS 200 RS 200 1651 Robin Dawson Erin Dawson Bassenthwaite Sailing Club 1046 28:17 0:27:02 9.0
10 RS 200 RS 200 1071 Gemma Francis-Burnett Tim Waller Beaver Sailing Club 1046 28:35 0:27:20 10.0
11 RS 200 RS 200 1076 Ethan Dawson James Abbatt Ullswater Yacht Club 1046 28:51 0:27:35 11.0
12 RS 200 RS 200 922 Isabel Abbatt Emily Ingham Ullswater Yacht Club 1046 29:25 0:28:07 12.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com