North West Junior Travellers

Ullswater Yacht Club

Results are final as of 9:55 on May 19, 2014

Junior Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Junior MIRROR 70525 ROBERT RICHARDSON ABI THORNLEY 1385 1.0 (2.0) 1.0 4.0 2.0
2nd Junior 420 53304 Rebecca Bryany Isla harper 1100 2.0 1.0 (3.0) 6.0 3.0
3rd Junior TOPPER 43694 Samual Cooper   1322 3.0 (4.0) 2.0 9.0 5.0
4th Junior TOPPER 44999 Megan Thornley   1322 5.0 (8.0) 4.0 17.0 9.0
5th Junior LASER RADIAL 158161 Ethan Dawson   1122 4.0 6.0 (7.0) 17.0 10.0
6th Junior TOPPER 42990 Molly Nixon   1322 (6.0) 5.0 5.0 16.0 10.0
7th Junior FEVA 4977 Pierce Harris Ethan Leahy 1385 (10.0) 3.0 9.0 22.0 12.0
8th Junior FEVA 1104 Simon Hall Robert Giardelli 1385 7.0 (11.0) 6.0 24.0 13.0
9th Junior GRADUATE 292 Ben HILL G HILL 1141 9.0 (12.0) 8.0 29.0 17.0
10th Junior TOPPER 46699 Rebecca Wislon   1322 (13.0) 9.0 10.0 32.0 19.0
11th Junior TOPPER 43627 Alastair Rimmer   1322 8.0 14.0 (25.0 DNF) 47.0 22.0
12th Junior TOPPER 43239 Reuben Copley   1322 (14.0) 13.0 12.0 39.0 25.0
13th Junior TOPPER 10861 Lucy Pettifoer   1322 16.0 10.0 (25.0 DNF) 51.0 26.0
14th Junior FEVA 5569 Catherine Iredale Lucy Ferguson 1385 (25.0 DNF) 17.0 11.0 53.0 28.0
15th Junior RS 100 8.4 130 Will Rushforth   1000 15.0 16.0 (25.0 DNF) 56.0 31.0
16th Junior FEVA 5545 Anna Broomby Holly Monk 1385 (25.0 DNF) 7.0 25.0 DNF 57.0 32.0
17th Junior TOPPER 4484 Isabel Abbatt   1322 17.0 15.0 (25.0 DNF) 57.0 32.0
18th Junior TOPPER 29253 Oscar Riley   1322 11.0 (25.0 DNF) 25.0 DNF 61.0 36.0
19th Junior RS TERA SPORT 2353 Owen O'Donnell   1451 12.0 (25.0 DNF) 25.0 DNF 62.0 37.0
20th Junior TOPPER 20157 Isabel Jury   1322 18.0 (25.0 DNF) 25.0 DNF 68.0 43.0
21st Junior RS TERA SPORT 1692 Ciaran O'Donnell   1451 19.0 (25.0 DNF) 25.0 DNF 69.0 44.0
22nd Junior RS TERA SPORT 766 Maia Hallam   1451 20.0 (25.0 DNF) 25.0 DNF 70.0 45.0
23rd Junior RS TERA SPORT 933 James Abbatt   1451 21.0 (25.0 DNF) 25.0 DNF 71.0 46.0
24th Junior MIRROR 5537 Alfie Cogger Fergus Meanwell 1385 (25.0 DNF) 25.0 DNF 25.0 DNF 75.0 50.0

Optimist Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Optimist OPTIMIST 4751 Eloise Clapson McBride   1658 (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0

Youth Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Youth LASER RADIAL 205169 Oliver Davenport   1122 (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd Youth LASER RADIAL 162829 Gareth Staple Jones   1122 (2.0) 2.0 2.0 6.0 4.0
3rd Youth LASER RADIAL 198904 Alexander Davies   1122 (3.0) 3.0 3.0 9.0 6.0



Sailwave Scoring Software 2.14.11
www.sailwave.com