The Lord Birkett Trophy 2011

Ullswater Yacht Club

Results are final as of 18:05

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 166, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Class SailNo HelmName CrewName Club PY Fleet Race 1 Race 2 Total Nett
1st 148 RS 400 1029 Fletcher Wayne Fletcher Deb Scaling Dam 949 RS 400 1 3 4 4
2nd 146 RS 400 1014 Gledhill Hamish Gledhill Rachel West Riding SC 949 RS 400 4 2 6 6
3rd 153 RS 400 1186 Exley Dave Hall Nigel Leigh & Lowton 949 RS 400 6 1 7 7
4th 30 ENTERPRISE 20673 Critchley R Woods S Pilkington 1117 7 5 12 12
5th 111 TOPPER 40638 Devereux Nick   Budworth SC 1297 15 8 23 23
6th 23 Open Canoe 9 Morris K   OPCSG 1300 16 9 25 25
7th 152 RS 200 1256 McKeand Louise Partington Cathy Leigh & Lowton 1057 RS 200 19 10 29 29
8th 17 49ER 1111 Noble Lester Noble Lee UYC 740 49er 2 29 31 31
9th 72 MUSTO SKIFF 442 Stenhouse Richard   RWYC 860 Musto Skiff 11 20 31 31
10th 81 RS 200 1068 Smith Martin Smith Barbara Delph SC 1057 RS 200 13 19 32 32
11th 124 NATIONAL 12 3497 Fearnley Mark Fearnley Kiera South Windermere 1087 9 26 35 35
12th 95 RS 200 1105 Savage Adam Marsh Heather Elton 1057 RS 200 29 7 36 36
13th 101 LASER VAGO XD 358 Baxter Dave   West Riding SC 1064 20 17 37 37
14th 165 LASER 174771 Dawson Ant   UYC 1082 Laser 14 27 41 41
15th 9 Open Canoe 144 Whitham Andrew   OCSG 1300 42 6 48 48
16th 57 SCORPION 1934 Flannagan Terry Thompson Dave Pennine SC 1053 23 25 48 48
17th 40 TEMPEST 1181 Adams Mike Adams Paul UYC 942 Tempest 3 54 57 57
18th 117 X 1 01 Ingram Chris   London Corinthian SC 949 53 4 57 57
19th 76 RS 400 840 Snowdon Peter Fletcher Pippa Scaling Dam 949 RS 400 43 15 58 58
20th 25 RS FEVA XL 2800 Metcalfe L Metcalfe M Scaling Dam 1200 28 30 58 58
21st 161 SEAFLY 1 Lawson D Balfour Gareth Kilington SC 1087 10 49 59 59
22nd 33 STREAKER 1734 Johnston R   Blackpool & Fleetwood 1162 25 34 59 59
23rd 75 CR MONARK 97 Stanley Robin Marshall Marion & Julie Archer UYC 1154 Cruiser 18 43 61 61
24th 15 FIREBALL 14845 Caush K Bowles J Scaling Dam 980 38 23 61 61
25th 145 RS 200 1439 Barrett Neil Jones Sophie 1057 RS 200 48 16 64 64
26th 125 LASER 171775 Allen Paul   Leigh & Lowton 1082 Laser 17 47 64 64
27th 107 ALBACORE 6836 Berger Dave Mullen Sheila Hornsea SC 1064 32 32 64 64
28th 132 RS 200 748 Bromley Matt Morgan Andrea Budworth SC 1057 RS 200 41 24 65 65
29th 31 LASER 11 Woods S   Glossop 1082 Laser 21 46 67 67
30th 122 ENTERPRISE 22689 Bottomley Simon Bottomley Joan Scammonden 1117 31 40 71 71
31st 130 INTERNATIONAL CANOE (ASYMMETRIC) 283 Robson John   UYC 870 60 18 78 78
32nd 104 RS 100 111 Moran Josh   UYC 998 30 48 78 78
33rd 127 PHANTOM 1171 Hawkins Christian   Burwain SC 1030 27 56 83 83
34th 1 CR HUNTER EUROPA 816 Harle Ray Sayer Neil UYC 1165 Cruiser 52 35 87 87
35th 89 STREAKER 1599 Ridley Tony   Hornsea SC 1162 45 45 90 90
36th 14 RS 400 1322 Ryan R H-Smith K Notts County 949 RS 400 82 13 95 95
37th 55 FLYING FIFTEEN 3899 Thompson Mike   Chew Valley Lake SC 1023 Flying 15 62 33 95 95
38th 126 MIRACLE 1204 Burgess Martin Burgess Carmela Thornton Stewart SC 1190 65 31 96 96
39th 43 TEMPEST 1111 Robimson John Whitehead Lindsay UYC 942 Tempest 69 28 97 97
40th 110 GP14 13732 Devereux Hugh Devereux Ellie Budworth SC 1127 35 62 97 97
41st 37 49ER 543 Simpson Mark Simpson Jonathan UYC 740 49er 49 51 100 100
42nd 151 RS 200 641 Leonard Alex Storey Olivia Bassenthwaite SC 1057 RS 200 37 65 102 102
43rd 38 TEMPEST 1134 Stewardson James Stewardson Nick UYC 942 Tempest 67 37 104 104
44th 48 STREAKER 1529 Trafford Phil   Filey SC 1162 61 44 105 105
45th 164 49ER 1 Jebbard Josh Ginger Jeffrey Derwent Resevoir 740 49er 40 67 107 107
46th 98 ENTERPRISE 22374 Fillingham Trevor Waine Karen Pilkington 1117 47 60 107 107
47th 154 RS 400 1216 Exley Caroline Chester Candish Leigh & Lowton 949 RS 400 72 36 108 108
48th 35 PHANTOM 1260 Reid Paul   Blackpool & Flletwood 1030 51 57 108 108
49th 162 CR HUNTER EUROPA 597 Ashton David Newton Tony UYC 1165 Cruiser 68 41 109 109
50th 155 WAYFARER 10616 Whitehead James Phillips Dan 1101 44 66 110 110
51st 36 STREAKER 1698 Schofield P   Blackpool & Fleetwood 1162 70 42 112 112
52nd 58 MERLIN-ROCKET 3663 Hawarth Chris Marsden Hannah Blackpool & Fleetwood 1006 24 90 114 114
53rd 94 CR HUNTER RANGER 059 Cutting Andrew Val & Derek Cutting UYC 1088 Cruiser 46 72 118 118
54th 131 BLAZE 48 Spicer C   Morcambe & Heysham SC 1046 33 91 124 124
55th 137 LASER 120585 Neilson Tom   UYC 1082 Laser 56 73 129 129
56th 59 LASER 144759 Baker Andrew   UYC 1082 Laser 78 53 131 131
57th 13 LASER 128794 Nix P   Glossop 1082 Laser 54 78 132 132
58th 143 LASER 3000 3601 Pester Jo Pester Lyndi UYC 1032 39 94 133 133
59th 147 29ER 1779 Noble Jules Stewardon Katie UYC 924 96 38 134 134
60th 71 MUSTO SKIFF 369 Stenhouse Kit   RWYC 860 Musto Skiff 118 22 140 140
61st 3 FIREBALL 14525 Crossley S Smythe W Budworth SC 980 86 58 144 144
62nd 142 LASER RADIAL 182173 Bernard Paul   Thornton Stewart SC 1106 74 70 144 144
63rd 114 GP14 13345 Lamb Cliff Ong Sally Derwent Resevoir 1127 87 59 146 146
64th 80 ALBACORE 7407 Bell Chris Froud Rob Hornsea SC 1064 84 64 148 148
65th 163 RS 800 1088 Whitehead Ed Whitley Richard Parkstone/Ripon 822 RS 800 138 12 150 150
66th 87 PHANTOM 1095 Stephenson Gari   Delph SC 1030 64 87 151 151
67th 65 LASER 150236 Bowerbank Eric   Derwent Resevoir 1082 Laser 75 76 151 151
68th 118 505 8526 Hopkins Russ Hopkins Olly Tewkesbury SC 902 113 39 152 152
69th 16 Comet Race 503 Weatherlley B Weatherley D Cotsworld SC 1085 73 83 156 156
70th 20 FLYING FIFTEEN 2127 Watson P Morris P Clywedog 1023 Flying 15 59 99 158 158
71st 144 RS 600 670 Nicklin David   UYC 920 101 61 162 162
72nd 64 TEMPEST 1109 Egan Mike McDermott Keith UYC 942 Tempest 91 71 162 162
73rd 166 GP14 12622 Layborn David Penny Ian 1127 100 63 163 163
74th 92 BLAZE Halo 586 Castleton Bert   Rollesby Board SC 1020 77 86 163 163
75th 135 LASER 6 Sykes Steve   UYC 1082 Laser 90 74 164 164
76th 121 LASER 135507 Corfield Sarah   Clywedog 1082 Laser 119 52 171 171
77th 159 SOLO 4277 Chandler Charlie   Tewkesbury SC 1153 5 167 DNF 172 172
78th 120 BLAZE 637 Warner Pip   Hornsea SC 1046 80 92 172 172
79th 46 FLYING FIFTEEN 3702 Priesltly Ian Priestly Pat UYC 1023 Flying 15 76 97 173 173
80th 102 ALBACORE 6826 Hocking Matt Holmes Ruth South Cerney 1064 8 167 DSQ 175 175
81st 106 INTERNATIONAL 14 1078 Watson Jeremy Smith Mike Royal Northumberland YC 1010 71 105 176 176
82nd 78 B14 757 Murray Philip Murray Ken Royal Northumberland YC 874 167 DSQ 11 178 178
83rd 123 WAYFARER 3337 Broad Richard Broad Pauline UYC 1101 109 69 178 178
84th 160 SOLO 5067 Chandler David   Tewkesbury SC 1153 12 167 DNF 179 179
85th 100 ALBACORE 6428 Boyce Kevin Kilshaw Diane UYC 1064 92 88 180 180
86th 26 MERLIN-ROCKET 3709 Child J Osler M Scammonden 1006 167 DNF 14 181 181
87th 109 49ER 3 Escritt Keith Priestley Phil Yorkshire Dales 740 49er 131 50 181 181
88th 105 CR SONATA 8044 Boocock John Team Babygrand UYC 1038 Cruiser 85 96 181 181
89th 79 RS 400 534 McCormack Neil McCormack Heather Scaling Dam 949 RS 400 104 79 183 183
90th 90 OSPREY 1114 Miller Jon Shepherd Jamie Royal Northumberland YC 940 103 84 187 187
91st 149 RS 500 536 Saul Mike Fletcher Meg Yorkshire Dales 972 167 DSQ 22 189 189
92nd 116 PHANTOM 1258 Bamber Mark   Blackpool & Fleetwood 1030 22 167 DSQ 189 189
93rd 103 KESTREL 1607 Howarth Philip Howarth Lynda Coniston SC 1040 26 167 DNF 193 193
94th 69 LASER 126249 Considine Tony   North Lincs 1082 Laser 116 77 193 193
95th 129 RS VAREO 398 Barnes Christian   UYC 1038 106 89 195 195
96th 82 RS VISION 928 Hadwin Jason Hadwin Jackie Coniston SC 1085 111 85 196 196
97th 8 FIREBALL 15035 Jones S Jones P B&F YC 980 95 103 198 198
98th 158 CR ETAP 21i 111 Giles David Giles Sue UYC 1099 Cruiser 34 167 DNF 201 201
99th 2 LARK 2039 Ruddiman J Jones P Scammonden Water 1073 121 80 201 201
100th 113 GP14 12321 Dewhurst Peter Davey Andrew Burwain SC 1127 37 167 DNF 204 204
101st 138 MUSTO SKIFF 082 Matthews Mike   Sunderland 860 Musto Skiff 130 75 205 205
102nd 53 RS 600 684 Murrell Ben   Yorkshire Dales SC 920 123 82 205 205
103rd 134 RS 800 1056 Allen Bradley Styles Emily Pennine SC 822 RS 800 146 68 214 214
104th 28 FLYING FIFTEEN 1990 Corfield R Corfield J Clywedog 1023 Flying 15 112 102 214 214
105th 70 MUSTO SKIFF 393 Olin Jonathan   Rutland SC 860 Musto Skiff 134 81 215 215
106th 84 RS 200 1057 Lewis Paul Bird Helen UYC 1057 RS 200 50 167 DNF 217 217
107th 41 FLYING FIFTEEN 3946 Moran Chris Lyons John UYC 1023 Flying 15 120 100 220 220
108th 62 CR ETAP 21i 235 Barratt Robin Hampson Nigel UYC 1099 Cruiser 55 167 DNF 222 222
109th 21 MERLIN-ROCKET 3529 Edwards J Edwards J Shotwick Lake 1006 115 107 222 222
110th 49 49ER 200 Pickles Chris Sharman Matt 740 49er 167 DSQ 56 223 223
111th 39 TEMPEST 1161 Modral-Gibbons John Meadows Colin UYC 942 Tempest 57 167 DNC 224 224
112th 24 RS FEVA XL 1196 Metcalfe E Mc Cormack Scaling Dam 1200 58 167 DSQ 225 225
113th 51 FIREBALL 11998 Gaughan Stephen Golden Martin UYC 980 125 101 226 226
114th 73 LASER II 7668 Hammond Stewart   UYC 1035 132 95 227 227
115th 66 RS 200 312 Bairstow Zander Johnston Matthew UYC 1057 RS 200 129 98 227 227
116th 29 FLYING FIFTEEN 3291 Caldicote S Ellis J Clywedog 1023 Flying 15 122 106 228 228
117th 91 CR ETAP 21i 266 Spivey John Reay Steve UYC 1099 Cruiser 63 167 DNF 230 230
118th 128 INTERNATIONAL CANOE (ONE DESIGN) 318 Ellis John   Scaling Dam 905 118 112 230 230
119th 150 RS 300 321 McGill Luke   Sunderland 1000 66 167 DNF 233 233
120th 74 INTERNATIONAL CANOE (ASYMMETRIC) 280 McLaren Peter   Loch Lomond 870 140 93 233 233
121st 56 FLYING FIFTEEN 442 Ogilvy Rory Butler Steve UYC 1023 Flying 15 137 104 241 241
122nd 6 RS K6 146 Higson R Slack J Carsington 903 134 108 242 242
123rd 61 CR ETAP 21i 9253 Nicklin R Nicklin J UYC 1099 Cruiser 79 167 DNF 246 246
124th 32 Soling 170 Priestley S Priestley & Walsh Blackpool & Fylde 914 136 111 247 247
125th 112 BLAZE 658 Sykes David   UYC 1046 81 167 DNF 248 248
126th 157 LASER 179737 Smith Caroline   UYC 1082 Laser 83 167 DNC 250 250
127th 50 ISO 550 Scott Colin Logan Graham Loch Tummel SC 926 88 167 DNF 255 255
128th 85 CR HUNTER EUROPA 1960 Brown Andy Morton Trevor UYC 1165 Cruiser 89 167 DNF 256 256
129th 77 Rondar K6 163 Betts Christopher Henri Paul Glenridding SC 903 143 113 256 256
130th 7 470 008 Scott S Parker C Scaling dam 973 148 110 258 258
131st 12 FLYING FIFTEEN 3685 Lee S Lee M Loch Lomond 1023 Flying 15 93 167 DNF 260 260
132nd 136 LASER 181711 Ainsworth Jacob   Derwent Resevoir 1082 Laser 94 167 DNF 261 261
133rd 52 FLYING FIFTEEN 3319 Scamell Alastair Scamelll William Rutland SC 1023 Flying 15 97 167 DNF 264 264
134th 68 ALBACORE 7416 Melvin Hugh Kenworthy Jeff Scaling Dam 1064 98 167 DNF 265 265
135th 60 TEMPEST 1069 Turley John Wilson Smith John UYC 942 Tempest 99 167 DNF 266 266
136th 54 RS 200 1135 Rogers Alan Murrell Julia Yorkshire Dales SC 1057 RS 200 102 167 DNC 269 269
137th 119 RS VAREO 133 Davies Ian   Derwent Resevoir 1038 105 167 DNC 272 272
138th 11 RS 200 335 Brooks Chris Bairstow Maddie UYC 1057 RS 200 107 167 DNF 274 274
139th 93 ENTERPRISE K77 Gascoigne Rob Dalby Philip Elton 1117 108 167 DNF 275 275
140th 108 INTERNATIONAL CANOE (ASYMMETRIC) 2 Findlay Callum   UYC 870 167 DSQ 109 276 276
141st 99 CR PEGASUS 700 2K/OB 121 Walker James Walker Keith UYC 1114 Cruiser 110 167 DNF 277 277
142nd 18 MUSTO SKIFF 448 Noble Dylan   UYC 860 Musto Skiff 114 167 DNC 281 281
143rd 139 LASER BAHIA 194 Bates Gary   Burwain SC 1079 124 167 DNF 291 291
144th 133 RS 200 648 Smith Sam Melling Eve UYC 1057 RS 200 126 167 DNF 293 293
145th 141 RS 200 1193 Morgan Richard Morgan Kathryn UYC 1057 RS 200 127 167 DNF 294 294
146th 97 FLYING FIFTEEN 2178 Farmer Michael Farmer Caroline Sunderland 1023 Flying 15 128 167 DNC 295 295
147th 88 Soling 169 Freeth Tony Craig & Roger Wilkin Royal Northumberland YC 914 135 167 DNF 302 302
148th 140 LASER VAGO XD 201 Morgan Jessica Cotton Sasha UYC 1064 139 167 DNC 306 306
149th 42 RS 800 911 Webster Andrew Bailey Hannah UYC 822 RS 800 141 167 DNS 308 308
150th 45 49ER 997 Lyons Matty Lyons James UYC 740 49er 142 167 DNF 309 309
151st 96 LASER 3000 3360 Haffenden Louise Williams Katie UYC 1032 144 167 DNF 311 311
152nd 67 RS 800 1185 Brown Stephen Bairstow Philip UYC 822 RS 800 145 167 DNF 312 312
153rd 44 RS 800 901 Robinson Craig Robinson Neil UYC 822 RS 800 147 167 DNC 314 314
154th 10 RS 800 974 Crabbe D Rickwood S Yorkshire Dales 822 RS 800 149 167 DNF 316 316
155th 4 Open Canoe 86 Lister P   OCSG 1300 150 167 DNF 317 317
156th 5 INTERNATIONAL CANOE (ASYMMETRIC) 262 Taylor Michael   Lancaster Uni SC 870 167 DNF 167 DNC 334 334
156th 27 GP14 13447 Armstrong I   Burwain SC 1127 167 DNF 167 DNF 334 334
156th 19 FIREBALL 14468 Elkington I Elkington N Budwoth SC 980 167 DNC 167 DNC 334 334
156th 22 RS 200 1199 Graham S Graham T Burwain SC 1057 RS 200 167 DNF 167 DNF 334 334
156th 34 Open Canoe 71 Stubbs D   OCSG 1300 167 DNC 167 DNC 334 334
156th 63 MOTH INTERNATIONAL (FOIL) Brotherton Paul   UYC 650 167 DNC 167 DNC 334 334
156th 86 SOLUTION 445 Manning Patrick   Delph SC 1074 167 DNF 167 DNF 334 334
156th 83 LASER 3000 3252 Shellcock Richard Shellcock Pat Sedbergh School SC 1032 167 DNC 167 DNC 334 334
156th 156 MUSTO SKIFF 253 Priestley Graham   UYC 860 Musto Skiff 167 DSQ 167 DSQ 334 334
156th 167 ALBACORE 7416 Kenworthy Jeff Melvin Hugh 1064 167 DNC 167 DNF 334 334
156th 168 TEMPEST 1161 Modral Jon Meadows Colin UYC 942 Tempest 167 DNC 167 DSQ 334 334



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com