The Lord Birkett 2012

Ullswater Yacht Club

Final Results are final as of 21:41 on July 8

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 214, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helmname Crewname club PY R1 R2 Total Nett
1st ACH ALBACORE 7518 ARMSTRONG JUDY ARMSTRONG PAUL SCALING DAM SC 1062 1 2 3 3
2nd RS 200 RS 200 1296 PICKLES CHRIS PICKLES LAURA YORKSHIRE DALES SC 1057 4 1 5 5
3rd ACH GP14 14064 LAWSON DAVID LAWSON LYNN BASSENTHWAITE 1127 2 7 9 9
4th RS 200 RS 200 1359 SMITH PHIL SMITH NAOMI BASSENTHWAITE 1057 13 11 24 24
5th LASER LASER 174771 DAWSON ANTHONY   UYC 1085 5 23 28 28
6th ENTERPRISE ENTERPRISE 22149 CRITCHLEY RICHARD WOODS LISA PILKINGTON SC 1117 8 21 29 29
7th ACH OK 2145 WOODS TONY   ETHEROW COUNTRY PARK SC 1109 6 24 30 30
8th ACH STREAKER 1734 JOHNSTON ROBERT   BLACKPOOL & FLEETWOOD 1162 10 25 35 35
9th ACH STREAKER 1809 PHILLIPS DAN   RIPON SAILING CLUB 1162 18 22 40 40
10th ACH ALBACORE 6826 HOCKING MATT HOLMES RUTH SOUTH CERNEY SC 1062 35 9 44 44
11th ACH ALBACORE 6703 REID CRAWFORD CLARKSON BECKY STRATHCLYDE LOCH 1062 26 19 45 45
12th ACH SOLO 4277 STAMP EWEN   ROYAL HARWICK YC 1150 19 28 47 47
13th ACH NATIONAL 12 3502 HAMILTON PATRICK GATTY CHARLOTTE BURWAIN SC 1083 34 15 49 49
14th ACH FINN 35 VONSILD SOEREN   WEST RIDING SC 1060 16 33 49 49
15th MERLIN ROCKET MERLIN-ROCKET 3670 ROBINSON CHRIS   1002 41 12 53 53
16th ENTERPRISE ENTERPRISE 23137 RILEY WALLY TODD ANDY CHESTER SAILING &CANOEING CLUB 1117 12 42 54 54
17th RS 200 RS 200 1199 GRAHAM STEPHEN O'HURLEY FINN BURWAIN SC 1057 36 18 54 54
18th ACH MIRACLE 3131 BRAMELD RICHARD   BEAVER SC 1195 29 26 55 55
19th RS 400 RS 400 498 TYLCOTE FIONA TYLECOTE STEVE RUTLAND SC 948 53 3 56 56
20th RS 200 RS 200 1068 SMITH MARTIN SMITH BARBARA DELPH SC 1057 15 41 56 56
21st ACH SEAFLY 1 LAWSON PETE BALFOUR GARETH BASSENTHWAITE 1087 30 27 57 57
22nd ACH WAYFARER 8338 CHANDLER DAVID SAVAGE ADAM TEWKESBURY SC 1101 3 56 59 59
23rd RS 400 RS 400 840 SNOWDON PETER FLETCHER PIPPA SCALING DAM SC 948 55 6 61 61
24th ACH RS 500 536 SAUL MIKE FLETCHER MEG YORKSHIRE DALES SC 972 52 16 68 68
25th ACH RS VAREO 570 SOMERVILLE MARK   BASSENTHWAITE 1045 25 47 72 72
26th HUNTER EUROPA HUNTER EUROPA 593 HARDING SAM SELBY RICHARD UYC 1158 38 34 72 72
27th ACH LASER VAGO XD 358 BAXTER DAVID   WEST RIDING SC 1064 34 39 73 73
28th RS 400 RS 400 1029 FLETCHER WAYNE FLETCHER DEB SCALING DAM SC 948 75 4 79 79
29th LASER LASER 187497 MORAN JOSH   UYC 1085 40 40 80 80
30th RS 200 RS 200 641 LEONARD ALEX STOREY OLIVIER BASSENTHWAITE 1057 27 57 84 84
31st Cruiser SONATA 8138 ROBINSON RICHARD ALAN ROBINSON CHRIS STANBROOK LEIGH & LOWTON 1041 24 65 89 89
32nd TEMPEST TEMPEST 1123 DONKIN GRAHAM LYONS DAVE UYC 942 45 44 89 89
33rd FIREBALL FIREBALL 14977 CARTER JONATHAN WILKINSON GARETH CHELMARSH SC 980 47 49 96 96
34th TEMPEST TEMPEST 1181 ADAMS MIKE ADAMS PAUL UYC 942 89 8 97 97
35th HUNTER EUROPA HUNTER EUROPA 465 WILSON-SMITH MIKE WRIDE LAWRENCE UYC 1158 21 77 98 98
36th RS 400 RS 400 831 ROBERSTON BEN CARTER ROGER RFYC 948 94 6 100 100
37th ACH LIGHTNING 368 412 ABELA CHRISTOPHER   WEST OXFORD SC 1154 62 38 100 100
38th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3899 THOMPSON MICHAEL THOMPSON JOHN CHEW VALLEY LAKE SC 1022 22 80 102 102
39th LASER LASER 6 SYKES STEVE   UYC 1085 44 62 106 106
40th RS 200 RS 200 748 BROMLEY MATT MORGAN ANDREA BUDWORTH SC 1057 56 50 106 106
41st ACH ALBACORE 7407 BELL CHRIS FROUD ROB HORNSEA SC 1062 42 66 108 108
42nd MERLIN ROCKET MERLIN-ROCKET 3484 GIBSON NEAL MALEY KEITH REDOUBT 1002 37 76 113 113
43rd ACH KESTREL 1612 WHITELEY NICK WHITELEY JOHANNA UYC 1040 32 84 116 116
44th ACH GP14 13345 LAMB CLIFF ONG SALLY DERWENT RESERVOIR SC 1127 65 59 124 124
45th ACH SCORPION 1990 CROWTHER PETER THOMPSON DAVID PENNINE SC 1053 59 68 127 127
46th LASER LASER 178076 AINSWORTH JACOB   DERWENT RESERVOIR SC 1085 59 69 128 128
47th Cruiser RANGER 245 059 CUTTING ANDREW CUTTING DEREK, VAL UYC 1103 68 60 128 128
48th ACH NATIONAL REDWING 249 FIELDEN RICHARD BERESFORD STEPHEN 1098 70 61 131 131
49th PHANTOM PHANTOM 1065 SOUTER PAUL   SDSC 1025 69 64 133 133
50th ACH ROOSTER 8.1 151 BRISLEY STEVE   SCALING DAM SC 1050 77 58 135 135
51st FIREBALL FIREBALL 14845 CAUSH KEITH BOWLES JANE SCALING DAM SC 980 57 79 136 136
52nd OPEN CANOE OPEN CANOE 9 MORRIS KEITH   OPEN CANOE SAILING GROUP 1300 109 30 139 139
53rd ACH TRACER 12 UPPINGTON WILLIAM MARTCAND ANDY WHITBY YC 1150 98 45 143 143
54th MERLIN ROCKET MERLIN-ROCKET 3 DAVIS PAUL MCGILL LUKE SUNDERLAND SC 1002 95 51 146 146
55th ACH RS FEVA XL 2800 METCALFE MADDIE METCALF LISA SCALING DAM SC 1200 121 29 150 150
56th HUNTER EUROPA HUNTER EUROPA 816 HARLE RAY GLEDSON GORDON UYC 1158 83 78 161 161
57th ACH MUSTO SKIFF 253 PRIESTLEY GRAHAM   UYC 860 153 10 163 163
58th ACH STREAKER 1772 MORRIS TONY   SCAMMONDEN WATER SC 1162 108 55 163 163
59th ENTERPRISE ENTERPRISE 22689 BOTTOMLEY SIMON BOTTOMLEY JOAN SCAMMONDEN WATER SC 1117 111 54 165 165
60th LASER LASER 144759 BAKER ANDREW   UYC 1085 97 70 167 167
61st ACH 59ER 102 KINCAID NICK KINCAID SARAH TYNEMOUTH SC 905 155 13 168 168
62nd HUNTER EUROPA HUNTER EUROPA 473 BARNFIELD CHRISTOPHER BARNFIELD KATE UYC 1158 123 48 171 171
63rd ACH 49ER 1111 NOBLE LESTER OVINGTON ADAM UYC 740 156 17 173 173
64th HUNTER EUROPA HUNTER EUROPA 597 ASHTON DAVID NEWTON TONY UYC 1158 120 53 173 173
65th ACH RS FEVA XL 1196 MCCORMACK ALEX METCALF ELLIOT SCALING DAM SC 1200 145 32 177 177
66th ACH BLAZE 793 ACKROYD ANDREW   RIVER ALN BOAT CLUB 1040 115 67 182 182
67th ACH INTERNATIONAL CANOE (ASYMMETRIC) 283 ROBSON JOHN   UYC 870 169 14 183 183
68th ACH LIGHTNING 368 409 BRATLEY LEE   MANOR PARK SC 1154 147 37 184 184
69th TEMPEST TEMPEST 1109 EGAN MIKE MCDERMOTT KEITH UYC 942 90 94 184 184
70th ACH ROOSTER 8.1 477 PURDY RICHARD   SUNDERLAND SC 1050 112 75 187 187
71st ACH KESTREL 1623 DAVENPORT PHIL BALLARD PETER BASSENTHWAITE 1040 99 88 187 187
72nd ACH COMET RACE 503 WEATHERLEY BRIAN WEATHERLEY DENISE COTSWOLD SC 1050 107 82 189 189
73rd ACH MIRACLE 1204 BURGESS MARTIN BURGESS CARMELA THORTON STEWARD 1195 139 52 191 191
74th MERLIN ROCKET MERLIN-ROCKET 3529 EDWARDS JONATHAN EDWARDS JUSTIN SHOTWICK LAKE 1002 106 86 192 192
75th Cruiser ETAP 21i 9253 NICKLIN R NICKLIN J UYC 1101 131 63 194 194
76th FIREBALL FIREBALL 15031 CROSSLEY STEVEN SMYTHE WENDY BUDWORTH SC 980 113 81 194 194
77th TEMPEST TEMPEST 1111 LAWSON MALCOLM ROBINSON JOHN UYC 942 117 83 200 200
78th ACH RS FEVA XL 975 BOOTH GEORGIA PEARSE IZZY SCALING DAM SC 1200 157 46 203 203
79th LASER LASER 128794 NIX PAUL   GLOSSOP 1085 136 71 207 207
80th TEMPEST TEMPEST 1134 STEWARDSON NICK STILES RAY UYC 942 116 93 209 209
81st ACH 49ER 442 WHITEHEAD EDD WHITELY RICHARD PARKSTONE YC 740 190 20 210 210
82nd ACH RS VAREO 398 BARNES CHRISTIAN   UYC 1045 126 85 211 211
83rd RS 400 RS 400 432 SMALLWOOD ROB BUTCHER MARTIN WEST LANCS YC 948 119 92 211 211
84th ACH 49ER 543 SIMPSON MARK SIMPSON JONATHAN UYC 740 180 35 215 215
85th OPEN CANOE OPEN CANOE 144 WHITHAM ANDREW   OPEN CANOE SAILING GROUP 1300 185 31 216 216
86th HUNTER EUROPA HUNTER EUROPA 576 PESTER JOE PESTER LYNDI UYC 1158 146 74 220 220
87th ACH GP14 13838 SMITH JUSTIN MCGOVERN ADAM DERWENT RESERVOIR SC 1127 7 215 DNC 222 222
88th ACH SOLO 4796 HOWARTH LYNDA   ETHEROW COUNTRY PARK SC 1150 9 215 DNF 224 224
89th LASER LASER 167855 MERRIMAN LINDA   SCAMMONDEN WATER SC 1085 152 73 225 225
90th Cruiser ETAP 21i 235 BARRATT ROBIN HAMPSON NIGEL UYC 1099 11 215 DSQ 226 226
91st PHANTOM PHANTOM 1406 TUSTIN MIKE   BOWMOOR SC 1025 14 215 DNC 229 229
92nd OPEN CANOE OPEN CANOE 140 SCOTT STUART   SCALING DAM SC 1300 194 36 230 230
93rd ENTERPRISE ENTERPRISE 22272 ADAMS CHARLES ADAMS RUTH WEST LANCS YC 1117 17 215 DNF 232 232
94th ACH WAYFARER 5034 OSBORNE BRIAN BUSSELL KIM CLYWEDOG 1101 138 95 233 233
95th ACH OK 2148 PERRY CHRISTOPHER   ETHEROW COUNTRY PARK SC 1109 20 215 DNC 235 235
96th OPEN CANOE OPEN CANOE 146 LISTER PAUL   OPEN CANOE SAILING GROUP 1300 193 43 236 236
97th ACH BLAZE 760 FEARNLEY MARK   MORECAMBE & HEYSHAM 1040 23 215 DNC 238 238
98th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 1990 CORFIELD RICHARD CORFIELD JOHN CLYWEDOG 1022 149 90 239 239
99th TEMPEST TEMPEST 1069 TURLEY JOHN WILSON SMITH JOHN UYC 942 141 98 239 239
100th RS 400 RS 400 423 MULHOLLAND CHRISTOPHER   SHEARWATER SC 948 150 91 241 241
101st PHANTOM PHANTOM 1248 WEBSTER MIKE   NORTHAMPTON SC 1025 28 215 DNC 243 243
102nd ENTERPRISE ENTERPRISE 18395 LEWIS RAY ARMSTRONG MALCOLM PILKINGTON SC 1117 172 72 244 244
103rd Cruiser ETAP 21i 266 SPIVEY JOHN BELL WILLIAM UYC 1101 31 215 DNF 246 246
104th FIREBALL FIREBALL 11998 GAUGHAN STEVE GOLDEN MARTIN UYC 980 149 99 248 248
105th ACH ALBACORE 6428 BOYCE KEVIN BOYCE RICK UYC 1062 162 89 251 251
106th LASER LASER 201091 NICOLL JONATHAN   UYC 1085 39 215 DNF 254 254
107th RS 400 RS 400 534 MCCORMACK NEIL MCCORMACK HEATHER SCALING DAM SC 948 158 97 255 255
108th ACH NATIONAL 12 3514 NIXON JOHN HOWE SUE CARSINGTON SC 1083 43 215 DNF 258 258
109th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3790 KITCHEN PETER KITCHEN DAVID TEES & HARTLEPOOL YC 1002 46 215 DNF 261 261
110th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3612 GILES DAVID GILES TOM UYC 1022 48 215 DNC 263 263
111th RS 200 RS 200 1195 DAWSON ETHAM DAWSON ROBIN BASSENTHWAITE 1057 49 215 DNF 264 264
112th PHANTOM PHANTOM 1298 HOPKINS OLLY   TEWKESBURY SC 1025 50 215 DNC 265 265
113th ACH GP14 13774 HOLDEN IAN HOLDEN NICOLA SCALING DAM SC 1127 51 215 DNF 266 266
114th TEMPEST TEMPEST 1161 MODRAL GIBBONS JOHN STEWARDSON KATIE UYC 942 54 215 DNC 269 269
115th RS 400 RS 400 1172 THORNTON BARRIE THORNTON HARRIET SCALING DAM SC 948 60 215 DNF 275 275
116th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3685 LEE STEVE LEE MATT LOCH LOMOND SC 1022 61 215 DNF 276 276
117th ACH RS K6 163 BETTS CHRISTOPHER   GLENRIDDING SC 903 175 101 276 276
118th RS 400 RS 400 1144 SHARMAN MATT SHARMAN JUSTINE DELPH SC 948 63 215 DNC 278 278
119th ACH K1 21 DEANE MIKE   SOUTH WINDERMERE SC 1062 64 215 DNF 279 279
120th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3702 PRIESTLEY IAN PRIESTLEY PAT UYC 1022 66 215 DSQ 281 281
121st RS 200 RS 200 1057 LEWIS PAUL BIRD HELEN UYC 1057 67 215 DNF 282 282
122nd ACH RS VAREO 303 COWAN MIKE   BASSENTHWAITE 1045 71 215 DNF 286 286
123rd RS 400 RS 400 538 MATTHEWS MIKE MAUGHAN BILLIE STRATHCLYDE LOCH 948 72 215 DSQ 287 287
124th ACH RS 300 323 JENKINS MATT   SHEFFIELD VIKING SC 1000 73 215 DNF 288 288
125th MERLIN ROCKET MERLIN-ROCKET 3590 WARD STEVE WILSON LEIGH BARTLEY SC 1002 74 215 DNF 289 289
126th RS 400 RS 400 1014 GLEDHILL HAMISH GLEDHILL RACHEL WEST RIDING SC 948 76 215 DSQ 291 291
127th ACH MG SPRING 134 NICKLIN DAVID NICKLIN SOPHIE UYC 1011 192 100 292 292
128th ACH RS 300 391 JENKINS DAVID   WILLINGTON QUAY BOAT CLUB 1000 78 215 DNF 293 293
129th PHANTOM PHANTOM 1095 STEPHENSON GARY   DELPH SC 1025 79 215 DNC 294 294
130th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3946 MORAN CHRIS LYONS JOHN UYC 1022 80 215 DNF 295 295
131st RS 400 RS 400 937 CRONSHORE STEPHEN LAWTON JAMES DELPH SC 948 81 215 DNC 296 296
132nd FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3944 SCAMMELL ALASTAIR STRAWSON AMANDA RUTLAND SC 1022 82 215 DNF 297 297
133rd ACH LASER 3000 3601 STILES EMILY MURPHY PAUL UYC 1032 84 215 DNF 299 299
134th PHANTOM PHANTOM 1376 RIGG RICHARD   ROYAL WINDERMERE YC 1025 85 215 DNC 300 300
135th LASER LASER 120585 NEILSON TOM   UYC 1085 86 215 DNC 301 301
136th ACH OSPREY 1114 DOWNS ROS DOWNS DAVID TATA STEEL SC 944 215 DNC 87 302 302
137th MERLIN ROCKET MERLIN-ROCKET 3709 CHILD JEROMY WEBB STEVE SCAMMONDEN WATER SC 1002 87 215 DNF 302 302
138th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 2127 WATSON PAUL MORRIS PAUL CLYWEDDE 1022 88 215 DNF 303 303
139th RS 400 RS 400 1379 WHITEHOUSE CAROLINE PICKERING SAM BARTLEY SC 948 91 215 DNF 306 306
140th ACH OK 2149 BOWER MARTIN   BLITHFIELD 1109 92 215 DNC 307 307
141st RS 200 RS 200 1117 STEAVENSON TOM KINCAID ROSIE TYNEMOUTH SC 1057 93 215 DNF 308 308
142nd RS 400 RS 400 1175 WOODCOCK SHAWN CLIFF TONY BARTLEY SC 948 215 DNF 96 311 311
143rd ACH RS VAREO 302 KIRKPATRICK STEPHEN   BASSENTHWAITE 1045 96 215 DNF 311 311
144th LASER LASER 201852 HALLSWORTH MARTIN   WELBECK SC 1085 100 215 DNC 315 315
145th RS 400 RS 400 1082 HART MIKE KILPATRICK SALLY PORT DINORWIC SC 948 101 215 DNC 316 316
146th RS 400 RS 400 946 BLACKHAM MARK BLACKHAM SAM CHASE SC 948 102 215 DNF 317 317
147th ACH DEVOTI D-ONE 104 CHANDLER CHARLES   TEWKESBURY SC 953 103 215 DNF 318 318
148th RS 400 RS 400 1204 GOWERS CHRIS RILEY JUNE PORT DINORWIC SC 948 104 215 DNC 319 319
149th RS 400 RS 400 1035 CLOW GRAHAM   DELPH SC 948 105 215 DNC 320 320
150th RS 200 RS 200 312 NEILSON JAMIE BAIRSTOW ZANDA UYC 1057 110 215 DNF 325 325
151st ACH RS 300 450 HENMAN MARK   SUNDERLAND SC 1000 114 215 DNF 329 329
152nd ACH 29ER 2054 NOBLE ANNE NOBLE JULZ UYC 922 118 215 DNF 333 333
153rd RS 400 RS 400 1097 WHITE AORON WHITE DAVID SCALING DAM SC 948 122 215 DNF 337 337
154th RS 200 RS 200 790 KAY JASON KAY VIC DELPH SC 1057 124 215 DNC 339 339
155th Cruiser MONARCH 97 STANLEY ROBIN MARSHALL MARION UYC 1101 126 215 DNF 341 341
156th ACH TOPPER BREEZE 6 615 SEED DAN LAURIE & KNOTT 940 127 215 DNF 342 342
157th Cruiser PIPER 24 37 PARKER-MCLEOD JULIAN   1291 128 215 DNC 343 343
158th RS 200 RS 200 678 NUNN ROGER RACK DEBORAH FILEY SC 1057 129 215 DNF 344 344
159th ACH KESTREL 1616 HALLAM CARL HALLAM KAREN UYC 1040 130 215 DNF 345 345
160th ACH LASER RADIAL 191709 ADAMS MEGAN   WEST LANCS YC 1110 132 215 DNC 347 347
161st ACH INTERNATIONAL CANOE (ASYMMETRIC) 286 GOACHER STEVE   ROYAL WINDERMERE YC 870 133 215 DNF 348 348
162nd FIREBALL FIREBALL 15035 JONES STEPHEN JONES PETER BLACKPOOL & FLEETWOOD 980 134 215 DNC 349 349
163rd ACH SOLO 4652 GREGORY DARREN   ETHEROW COUNTRY PARK SC 1150 135 215 DNF 350 350
164th RS 200 RS 200 1193 MORGAN RICHARD MORGAN KATHRYN UYC 1057 138 215 DNF 353 353
165th ACH RS K6 193 MCLAREN PETER   LOCH LOMOND SC 903 140 215 DNF 355 355
166th ACH LASER RADIAL 200224 MACKIN PETER   BOLTON SAILING CLUB 1110 142 215 DNF 357 357
167th ACH RS 600 920 NELSON PETER   NORTHAMPTON SC 920 143 215 DNC 358 358
168th Cruiser SHETLAND DOUBLE ENDER NONE McGILL GERARD RODNEY EAMON SUNDERLAND SC 1398 144 215 DNF 359 359
169th ACH RS K6 170 BENNETT ALAN SANDOVER BEN SMBWC 903 151 215 DNF 366 366
170th ACH DEVOTI D-ONE 92 HOPKINS RUSS   TEWKESBURY SC 953 155 215 DNC 370 370
171st ACH INTERNATIONAL CANOE (ASYMMETRIC) 303 TIMSON DAVE   LLANDEGFEDD SC 870 159 215 DNF 374 374
172nd ACH INTERNATIONAL CANOE (ONE DESIGN) 318 ELLIS JOHN   SCALING DAM SC 905 160 215 DNF 375 375
173rd FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 442 OGILVY RODERICK OGILVY ERIC UYC 1022 161 215 DNF 376 376
174th ACH LASER VORTEX 1175 GLENDINNING ALEC   BRAMPTON SC 945 163 215 DNC 378 378
175th ACH INTERNATIONAL CANOE (ASYMMETRIC) 289 FINLAY CALLUM   UYC 870 164 215 DNC 379 379
176th Cruiser ETAP 21i 276 AMOS LIZ PATRICK HARRY UYC 1101 165 215 DNF 380 380
177th RS 200 RS 200 306 HENLINE BRIAN HENLINE MICHAEL WELTON S C 1057 166 215 DNF 381 381
178th ACH MUSTO SKIFF 448 NOBLE DYLAN   UYC 860 167 215 DNC 382 382
179th ACH MIRROR 70667 WHITELEY APRIL WHITELEY JAMIE UYC 1385 168 215 DNF 383 383
180th ACH LASER RADIAL 135507 CORFIELD SARAH   TELFORD 1110 170 215 DNC 385 385
181st LASER LASER 161530 ROONEY DANIEL   SUNDERLAND SC 1085 171 215 DNF 386 386
182nd ACH MIRROR 70603 HALLAM ZOE GOLDEN JAYNE UYC 1385 173 215 DNF 388 388
183rd ACH MUSTO SKIFF 334 SHELLEY JONO   ASYC 860 174 215 DNC 389 389
184th ACH 420 44266 CARTER SIMON CARTER THOMAS BURWAIN SC 1087 176 215 DNF 391 391
185th ACH MUSTO SKIFF 179 EVANS DAVID   FELIXSTOWE FERRY SC 860 177 215 DNF 392 392
186th ACH STREAKER 1797 SCOTT LUKE   1162 178 215 DNC 393 393
187th LASER LASER 100360 HARRISON FRANCES   ETHEROW COUNTRY PARK SC 1085 179 215 DNF 394 394
188th ACH 49ER 997 LYONS MATTY LYONS JAMES UYC 740 181 215 DNF 396 396
189th RS 400 RS 400 463 MITCHELL WILL MAUGHAN CAROL SUNDERLAND SC 948 182 215 DNF 397 397
190th ACH 49ER 688 ESCRITT KEITH PRIESTLEY PHIL YORKSHIRE DALES SC 740 183 215 DNC 398 398
191st ACH RS 800 1185 BROWN STEVE BAIRSTOW PHIL UYC 820 184 215 DNC 399 399
192nd ACH LASER BAHIA 194 BATES GARY EASTWOOD PHILIP BURWAIN SC 1055 186 215 DSQ 401 401
193rd ACH RS 800 911 WEBSTER ANDREW BAILEY HANNAH UYC 820 187 215 DNC 402 402
194th Cruiser FREEDOM 21 205 BISHOP WILFRED DOBBIE MO UYC 1267 188 215 DNF 403 403
195th ACH RS 800 901 ROBINSON CRAIG ROBINSON NEIL UYC 820 189 215 DNC 404 404
196th Cruiser BENATEU 21.7 21.7 BRAIN JOHN RANDAL JACKSON MICHAEL TAYLOR GLENRIDDING SC 1055 191 215 DNF 406 406
197th ACH LASER VAGO XD 781 O'HARA PAUL TASSELL RICHARD UYC 1064 195 215 DNF 410 410
198th Cruiser COPLAND FOX TERRIER 15 GOODWIN ERNIE GOODWIN MIKE, HOLDAWAY JAMIE UYC 1066 196 215 DNF 411 411
199th ACH LASER 16 16877 BUSH ALEX BUSH JOHN UYC 1066 215 DNC 215 DNF 430 430
199th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3973 LONGSTAFF SIMON DENWOOD JON BASSENTHWAITE 1022 215 DNC 215 DNC 430 430
199th ACH MOTH INTERNATIONAL (FOIL) 3860 CRUICKSHANK ROBIN   UYC 600 215 DNF 215 DNC 430 430
199th ACH RS 300 401 RUDDIMAN JAMES   DRAYCOT WATER SC 1000 215 DNF 215 DNC 430 430
199th FIREBALL FIREBALL 14844 MCDONALD KEITH BRITTAIN ANDY BLITHFIELD 980 215 DNC 215 DNC 430 430
199th ENTERPRISE ENTERPRISE 21646 WATSON EMMA WATSON JACK & JEREMY TYNEMOUTH SC 1117 215 DNF 215 DNF 430 430
199th OPEN CANOE OPEN CANOE 49 SHUTTLEWORTH JOHN   OPEN CANOE SAILING GROUP 1300 215 DNF 215 DNF 430 430
199th ACH FINN 16 WOODHEAD MIKE   WEST RIDING SC 1060 215 DNC 215 DNC 430 430
199th ACH NORFOLK GYPSY 96 WEST-WATSON DAVID   1248 215 DNF 215 DNC 430 430
199th FIREBALL FIREBALL 14940 SOWERBY MARTIN BOOTH ANGELA SCALING DAM SC 980 215 DNC 215 DNC 430 430
199th ACH SOLING 169 MURRAY KEN FREETH TONY RNYC 930 215 DNC 215 DNC 430 430
199th ACH WAYFARER 3337 BROAD RICHARD WATERHOUSE DAVID UYC 1101 215 DNC 215 DNC 430 430
199th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 2930 COOK RAY   ROYAL NORTHUMBERLAND 1022 215 DNC 215 DNC 430 430
199th OPEN CANOE OPEN CANOE 149 GREENWAY ALASTAIR   OPEN CANOE SAILING GROUP 1300 215 DNC 215 DNC 430 430
199th RS 200 RS 200 962 PETERS ANDREW PETERS GERALDINE QUEEN MARY SC 1057 215 DNC 215 DNC 430 430
199th ACH MUSTO SKIFF 393 OLIN JONATHAN   RUTLAND SC 860 215 DNC 215 DNC 430 430



Sailwave Scoring Software 2.5.1
www.sailwave.com