Lord Birkett Memorial Trophy

Ullswater Yacht Club

Results are final as of 21:18 on July 7, 2013

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 215, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Club Helm Crew PY R1 R2 Total Nett
1st RS 400 RS 400 1186 Leigh And Lowton S C EXLEY David Nigel Hall 947 8.0 2.0 10.0 10.0
2nd MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 442 Rutland SC STENHOUSE Richard   860 3.0 14.0 17.0 17.0
3rd RS 400 RS 400 4 RYA / Delph SC PICKLES Chris Matt Sharman 947 12.0 5.0 17.0 17.0
4th FIREBALL FIREBALL 15081   BOREHAM Lucy Richard Anderton 975 10.0 8.0 18.0 18.0
5th MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 448 Ullswater Yacht Club NOBLE Dylan   860 4.0 16.0 20.0 20.0
6th RS 400 RS 400 1216 Leigh And Lowton S C EXLEY Caroline Joe Hartigan 947 16.0 6.0 22.0 22.0
7th Cruiser J70 253 Ullswater Yacht Club MORTON Brian Tim Vick, Rebecca Marks, David Plowman 1004 9.0 13.0 22.0 22.0
8th   49ER 1322 Ullswater Yacht Club LYONS Matty James Lyons 740 1.0 22.0 23.0 23.0
9th MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 253 Ullswater Yacht Club PRIESTLEY Graham   860 7.0 17.0 24.0 24.0
10th   ALBACORE 8189 Scaling Dam Sailing Club ARMSTRONG Judy Paul Armstrong 1055 24.0 1.0 25.0 25.0
11th   49ER 1111 Ullswater Yacht Club NOBLE Lester John McAfee 740 5.0 20.0 25.0 25.0
12th   TEMPEST 1161 Ullswater Yacht Club MODRAL-GIBBONS Jon Colin Meadows 942 27.0 4.0 31.0 31.0
13th RS 800 RS 800 1088 Parkstone YC WHITEHEAD Edd Richard Whitely 820 14.0 24.0 38.0 38.0
14th   TEMPEST 1111 Ullswater Yacht Club ROBINSON John Lindsay Whitehead 942 28.5 10.0 38.5 38.5
15th   49ER 688 Yorkshire Dales Sailing Club ESCRITT Keith Phil Priestly 740 15.0 28.0 43.0 43.0
16th   IC ASSYMETRIC 283 Ullswater Yacht Club ROBSON John   870 21.0 23.0 44.0 44.0
17th   WAYFARER 10616 Filey Sailing Club WHITEHEAD James   1101 25.0 26.0 51.0 51.0
18th   K6 193 Loch Lomond Sailing Club MCLAREN Peter Ian McPherson, David Sparkes 903 34.0 19.0 53.0 53.0
19th MERLIN-ROCKET MERLIN-ROCKET 3663 Blackpool & Fleetwood YC HAWORTH Christopher Jonathan Bullen 994 47.0 9.0 56.0 56.0
20th   ALBACORE 6703 Strathclyde Loch SC REID Crawford Becky Clarkson 1055 55.0 3.0 58.0 58.0
21st   29ER 2054 Ullswater Yacht Club NOBLE Anne Christopher Brooks 922 17.0 41.0 58.0 58.0
22nd MERLIN-ROCKET MERLIN-ROCKET 3701 Pilkington Sailing Club HUNT Steve Ruth Critchley 994 36.0 25.0 61.0 61.0
23rd   LASER 3000 3601 Ullswater Yacht Club PESTER Joe Paul Murphy 1047 2.0 61.0 63.0 63.0
24th   GP14 14064 Bassenthwaite Sailing Club LAWSON David Lynn Lawson 1127 38.0 27.0 65.0 65.0
25th MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 369 West Kirby Sailing Club GIBSON Brad   860 26.0 45.0 71.0 71.0
26th   TEMPEST 1181 Ullswater Yacht Club ADAMS Michael Paul Adams 942 20.0 52.0 72.0 72.0
27th   SOLO 5403 Elton SC SAVAGE Adam   1148 52.0 21.0 73.0 73.0
28th RS 200 RS 200 725 Sheffield Viking/ Leigh & Lowton SC MCKEAND Louise Emma Jenkins 1053 44.0 30.0 74.0 74.0
29th   SOLING 155 Darwin Sailing Club Australia RICHARDSON Gary Stewart Lee 930 37.0 38.0 75.0 75.0
30th   RS 300 3 Delph SC MANNING Phil   995 70.0 7.0 77.0 77.0
31st   IC ONE DESIGN 318 Scaling Dam Sailing Club ELLIS John   905 59.0 18.0 77.0 77.0
32nd LASER LASER 174771 Ullswater Yacht Club DAWSON Anthony   1087 42.0 36.0 78.0 78.0
33rd   IC ASSYMETRIC 303 Llandegfedd Sailing Club TIMSON Dave   870 23.0 56.0 79.0 79.0
34th   SCORPION 2003 Chipstead Sailing Club GILLOW Simon Kate Mcstrafick 1044 49.0 32.0 81.0 81.0
35th   GP14 13838 Derwent Reservouir SMITH Justin Adam McGovern 1127 40.0 42.5 82.5 82.5
36th   DEVOTI ICON 8 Ullswater Yacht Club WILSON SMITH John John Turley 1015 76.0 15.0 91.0 91.0
37th   TEMPEST 1134 Ullswater Yacht Club STEWARDSON Nick Ray Stiles 942 22.0 69.0 91.0 91.0
38th   OSPREY 1316 Prestwick SC HENDERSON Alan Alastair Barrie 944 43.0 49.0 92.0 92.0
39th RS 200 RS 200 641 Bassenthwaite Sailing Club LEONARD Alex Olivia Storey 1053 60.0 34.0 94.0 94.0
40th   SOLO 5383 Burwain Sailing Club HAMILTON Patrick   1148 64.0 31.0 95.0 95.0
41st   ENTERPRISE 22272 West Lancs Sailing Club ADAMS Charles Alex Halliwell 1117 66.0 33.0 99.0 99.0
42nd RS 200 RS 200 748 Budworth Sailing Club BROMLEY Matt Andrea Bromley 1053 63.0 37.0 100.0 100.0
43rd RS 800 RS 800 1073 Bartley KNIGHT Sam John Knight 820 48.0 53.0 101.0 101.0
44th   FIREFLY 2523 Leigh And Lowton S C COATES Alistair Thomas Coates 1168 73.0 29.0 102.0 102.0
45th FIREBALL FIREBALL 14845 Scaling Dam Sailing Club CAUSH Keith Joanna Pearce 975 46.0 59.0 105.0 105.0
46th RS 200 RS 200 910 Budworth Sailing Club WARD Jon Heather Ward 1053 58.0 51.0 109.0 109.0
47th   GP14 13774 Scaling Dam Sailing Club HOLDEN Ian Jon Pearse 1127 65.0 47.0 112.0 112.0
48th Cruiser ETAP 21i 235 Ullswater Yacht Club BARRATT Robin Nigel Hampson 1101 56.0 58.0 114.0 114.0
49th RS 400 RS 400 1072 Scaling Dam Sailing Club YOUNG Andy Simon Cook 947 50.0 68.0 118.0 118.0
50th LASER LASER blank Killington Sailing Association LAWSON Pete   1087 75.0 48.0 123.0 123.0
51st   FLYING DUTCHMAN 389 West Lancs Sailing Club SHEFFIELD Glyn Chris Rutter 879 45.0 81.0 126.0 126.0
52nd   SOLO 3811 Rutland SC STENHOUSE Kit   1148 88.0 39.0 127.0 127.0
53rd RS 400 RS 400 564 Ogston SC AINSWORTH Jacob Kayleigh Roberts 947 118.0 11.0 129.0 129.0
54th   LASER VAGO XD 358 Yorkshire Dales Sailing Club BAXTER Dave   1064 90.0 42.5 132.5 132.5
55th   ENTERPRISE 2319   BROTHERTON Karen Lisa Woods 1117 93.0 40.0 133.0 133.0
56th STREAKER STREAKER 1744 Burwain Sailing Club PEARCE Mark   1153 78.0 55.0 133.0 133.0
57th MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 363 Ullswater Yacht Club SIMPSON Mark   860 62.0 71.5 133.5 133.5
58th STREAKER STREAKER 1734 Blackpool & Fleetwood YC JOHNSTON Robert   1153 84.0 50.0 134.0 134.0
59th   FINN 564 Staunton Harold Sailing Club VINTON Peter   1053 89.0 46.0 135.0 135.0
60th   SWORDFISH 168 West Riding Sailing Club DYSON John Nick Turley 1117 71.0 66.0 137.0 137.0
61st Cruiser ETAP 21i 266 Ullswater Yacht Club SPIVEY John Steve Reay, Mike Smith 1101 54.0 84.0 138.0 138.0
62nd RS 400 RS 400 691 Scaling Dam Sailing Club JACKSON Matt Paul Smith 947 129.0 12.0 141.0 141.0
63rd Cruiser HUNTER EUROPA 465 Ullswater Yacht Club WILSON-SMITH Mike Lawrence Wride, Elaine Wilson-Smith 1165 72.0 75.0 147.0 147.0
64th LASER LASER 195988 Burwain Sailing Club ASHWORTH Simon   1087 94.0 54.0 148.0 148.0
65th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3759 Ullswater Yacht Club SYKES David Justin Rickards 1020 39.0 111.0 150.0 150.0
66th LASER LASER 194782 Scammonden Water Sailing Club GOODWIN Mike   1087 101.0 60.0 161.0 161.0
67th   LASER STRATOS 127 Burwain Sailing Club DEWHURST Peter Valdek Davidson 1092 67.0 100.0 167.0 167.0
68th RS 800 RS 800 835 Filey Sailing Club ADAMS Jamie Michael Adams 820 125.0 44.0 169.0 169.0
69th Cruiser ETAP 21i 9253 Ullswater Yacht Club NICKLIN Richard Jill Nicklin 1101 81.0 89.0 170.0 170.0
70th LASER LASER 173575 Scammonden Water Sailing Club SMITH Christopher   1087 103.5 71.5 175.0 175.0
71st   RS FEVA XL 2800 Scaling Dam Sailing Club METCALFE Maddie Lisa Metcalfe 1210 87.0 88.0 175.0 175.0
72nd   BLAZE 637 Hornsea Sailing Club WARNER Pip   1032 112.0 64.0 176.0 176.0
73rd FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3463 Ullswater Yacht Club THORNLEY John Megan Thornley 1020 109.0 67.0 176.0 176.0
74th FIREBALL FIREBALL 14940 Scaling Dam Sailing Club SOWERBY Martin Angela Booth 975 85.0 91.0 176.0 176.0
75th   ALBACORE 7407 Hornsea Sailing Club BELL Chris Rob Froud 1055 99.5 77.0 176.5 176.5
76th Cruiser HUNTER EUROPA 816 Ullswater Yacht Club HARLE Ray John Wales 1165 103.5 82.0 185.5 185.5
77th   ENTERPRISE 22689 Scammonden Water Sailing Club BOTTOMLEY Simon Joan Bottomley 1117 117.0 70.0 187.0 187.0
78th Cruiser ETAP 21i 155 Ullswater Yacht Club LEWIS Peter Paul Lewis 1101 79.5 110.0 189.5 189.5
79th RS 200 RS 200 255 Scaling Dam Sailing Club MCCORMACK Alex Elliot Metcalfe 1053 128.0 63.0 191.0 191.0
80th   RS 700 720 Bristol Corinthian Yacht Club WADSWORTH Richard   860 119.0 74.0 193.0 193.0
81st LASER LASER 168962   BRISLEY Steve   1087 96.0 97.0 193.0 193.0
82nd   LIGHTNING 368 412 West Oxford SC ABELA Christopher   1154 134.0 62.0 196.0 196.0
83rd MERLIN-ROCKET MERLIN-ROCKET 3544 Tata Steel Sailing Club DOWNS David Ros Downs 994 124.0 73.0 197.0 197.0
84th RS 200 RS 200 857 Yorkshire Dales Sailing Club ROGERS Jamie Alan Rogers 1053 133.0 65.0 198.0 198.0
85th LASER LASER 128794 Glossop NIX Paul   1087 113.0 85.0 198.0 198.0
86th LASER LASER 144759 Ullswater Yacht Club BAKER Andrew   1087 107.0 95.5 202.5 202.5
87th   RS 300 450 Sunderland Y C HENMAN Mark   995 123.0 90.0 213.0 213.0
88th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3946 Ullswater Yacht Club MORAN Chris John Lyons 1020 114.0 99.0 213.0 213.0
89th   K6 163 Glenridding Sailing Club BETTS Chris Thomas Betts, Pete Mead 903 97.0 119.0 216.0 216.0
90th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 2127 Burton Sailing Club WATSON Paul Paul Morris 1020 121.5 98.0 219.5 219.5
91st   CHERUB 3202 Queen Mary Sailing Club PETERS Andrew Jill Peters 920 6.0 216.0 DNS 222.0 222.0
92nd MERLIN-ROCKET MERLIN-ROCKET Vintage 1066 Banbury BURY Tim Pat Kuenzler 1074 147.5 76.0 223.5 223.5
93rd   ALBACORE 8191 Ullswater Yacht Club BOYCE Kevin Boyce, Rick 1055 121.5 102.0 223.5 223.5
94th RS 800 RS 800 1185 Ullswater Yacht Club BROWN Stephen Phil Bairstow 820 11.0 216.0 DNS 227.0 227.0
95th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3612 Ullswater Yacht Club GILES Dave Tom Giles 1020 13.0 216.0 DNS 229.0 229.0
96th   SOLO 4317 Elton SC GASCOIGNE Rob   1148 146.0 83.0 229.0 229.0
97th OPEN CANOE OPEN CANOE 153 Overwater Boats/ Open Canoe Sailing Grou APLIN Mark   1260 142.0 87.0 229.0 229.0
98th   RS FEVA XL 2126 Ullswater Yacht Club NEILSON Jack Louis Simpson 1210 151.0 79.0 230.0 230.0
99th Cruiser HUNTER EUROPA 597 Ullswater Yacht Club ASHTON David Tony Newton 1165 127.0 104.0 231.0 231.0
100th   LIGHTNING 368 82 Manor Park Sailing Club WESTLEY Bryan   1154 153.0 80.0 233.0 233.0
101st   BLAZE 760 South Windermere SC FEARNLEY Mark   1032 18.0 216.0 DNS 234.0 234.0
102nd FIREBALL FIREBALL 14844 Blithfield MCDONALD Keith Andrew Brittain 975 19.0 216.0 DNS 235.0 235.0
103rd   MIRACLE 2623 North Lincs & Humberside Sailing Club DRAKES Clive   1200 141.0 101.0 242.0 242.0
104th   RS FEVA XL 975 Scaling Dam Sailing Club BOOTH Georgia Isabel Pearse 1210 131.0 113.0 244.0 244.0
105th RS 800 RS 800 37 DRSC GEBWARD David Jackie Gebward 820 28.5 216.0 DNS 244.5 244.5
106th RS 400 RS 400 432 West Lancs Sailing Club BUTCHER Martin Rob Smallwood 947 138.5 107.0 245.5 245.5
107th MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 179 Rutland SC EVANS David   860 30.0 216.0 DNF 246.0 246.0
108th MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 435 Ullswater Yacht Club SHELLEY Jono   860 31.0 216.0 DNF 247.0 247.0
109th   BYTE CII 1677 Blackpool & Fleetwood YC EDMONDSON Nigel   1146 169.0 78.0 247.0 247.0
110th   SOLING 144 Blackpool & Fleetwood YC FISH David Joe and Olivia Walmsley 930 138.5 109.0 247.5 247.5
111th   MOTH INTERNATIONAL 3914 Etherow BROTHERTON Paul   600 32.0 216.0 DNS 248.0 248.0
112th   BLAZE 780 Blackpool & Fleetwood YC TAYLOR Andrew   1032 33.0 216.0 DNS 249.0 249.0
113th   49ER FX 73 Ullswater Yacht Club NOBLE Julia Katy Stewardson 740 216.0 DNF 35.0 251.0 251.0
114th   IC ASSYMETRIC 289 Ullswater Yacht Club FINDLAY Callum   870 35.0 216.0 DNS 251.0 251.0
115th   RS VAREO 398 Ullswater Yacht Club BARNES Christian   1052 140.0 112.0 252.0 252.0
116th MUSTO SKIFF MUSTO SKIFF 481 Ullswater Yacht Club MORAN Josh   860 147.5 106.0 253.5 253.5
117th   COMET RACE 503 Cotswold Sailing Club WEATHERLEY Brian Denise Weatherley 1050 162.0 93.0 255.0 255.0
118th   K6 170 Smbwc/ Carsington SC BENNETT Alan Ben Sandover 903 41.0 216.0 DNS 257.0 257.0
119th   BLAZE 748 Morecambe And Heysham YC SPICER Chris   1032 51.0 216.0 DNS 267.0 267.0
120th Cruiser HUNTER EUROPA 473 Ullswater Yacht Club BARNFIELD Chris Oliver Crowther 1165 152.0 115.0 267.0 267.0
121st OPEN CANOE OPEN CANOE 9 Open Canoe Sailing Group MORRIS Keith   1260 143.0 125.0 268.0 268.0
122nd FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3347 East Lothian Yacht Club PURVES George Hamish MacKay 1020 53.0 216.0 DNS 269.0 269.0
123rd MERLIN-ROCKET MERLIN-ROCKET Vintage 507 Shearwater Sailing Club BARLOW Christopher Lois Barlow 1074 174.0 95.5 269.5 269.5
124th RS 200 RS 200 289 Ullswater Yacht Club SHARPE Geoff Isabel Sharpe 1053 216.0 DNS 57.0 273.0 273.0
125th RS 400 RS 400 1035 Delph SC CLOW Graham Patrick Manning 947 57.0 216.0 DNS 273.0 273.0
126th OPEN CANOE OPEN CANOE 151   DIBSDALL Graham   1260 154.0 121.0 275.0 275.0
127th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 1990 Telford Sailing Club CORFIELD Richard John Ellis 1020 144.0 131.0 275.0 275.0
128th FIREBALL FIREBALL 3739 Ullswater Yacht Club GAUGHAN Stephen Martin Golden 975 150.0 126.0 276.0 276.0
129th   WAYFARER 8338 Tewkesbury CHANDLER David Charles Chandler 1101 61.0 216.0 DNS 277.0 277.0
130th   TOPPER BREEZE 6 615   SEED Dan Not sure yet 940 159.0 118.0 277.0 277.0
131st RS 200 RS 200 519 Burghfield Sailing Club BRANNAM Sue Mike Proven 1053 167.0 114.0 281.0 281.0
132nd LASER LASER 1 Leigh And Lowton S C KEEGAN Tom   1087 68.0 216.0 DNS 284.0 284.0
133rd STREAKER STREAKER 1584 Scaling Dam Sailing Club TATE John   1153 69.0 216.0 DNS 285.0 285.0
134th RS 200 RS 200 1135 Yorkshire Dales Sailing Club ALLAN Julia Grahame Allan 1053 163.0 122.0 285.0 285.0
135th OPEN CANOE OPEN CANOE 144 Open Canoe Sailing Group WHITHAM Andy   1260 166.0 123.0 289.0 289.0
136th   MIRACLE 4045 Welton Sailing Club WHARRUM Richard Hannah Wharrum 1200 74.0 216.0 DNS 290.0 290.0
137th MERLIN-ROCKET MERLIN-ROCKET 3709 Scammonden Water Sailing Club CHILD Jeremy Mathew Osler 994 77.0 216.0 DNS 293.0 293.0
138th RS 800 RS 800 911 Ullswater Yacht Club WEBSTER Andrew Hannah Bailey 820 79.5 216.0 DNS 295.5 295.5
139th Cruiser Sportina 620 11   TAYLOR Chris Chris, James, Mike Taylor 1107 165.0 132.0 297.0 297.0
140th   PHANTOM 1411 Scaling Dam Sailing Club SOUTER Paul   1012 82.0 216.0 DNF 298.0 298.0
141st RS 200 RS 200 315 Ullswater Yacht Club GOLDEN Jayne Benedict Barnes 1053 178.0 120.0 298.0 298.0
142nd   RS VAREO 490 Ullswater Yacht Club CUTTING Andrew   1052 83.0 216.0 DNS 299.0 299.0
143rd   LASER EPS 259 Manor Park Sailing Club BRATLEY Lee   1024 183.0 116.0 299.0 299.0
144th   ALBACORE 5198 Shearwater Sailing Club LAVELLE Sandy Pat Jones 1055 164.0 135.0 299.0 299.0
145th Cruiser BENETEAU FIRST 217 Glenridding Sailing Club BRAIN John Jonathon Brain Mike Taylor 1055 176.0 124.0 300.0 300.0
146th   59ER 98 Yorkshire Dales Sailing Club DICKENSON Steve Andrea clough 905 216.0 DNF 86.0 302.0 302.0
147th   RS 300 434 Yorkshire Dales Sailing Club MURRELL Ben   995 86.0 216.0 DNF 302.0 302.0
148th   WAYFARER 6240 Ullswater Yacht Club SAYER Neil Meryl Sayer 1101 177.0 128.0 305.0 305.0
149th   505 893 Manor Park SHAW Alex Neil Smith 902 91.0 216.0 DNS 307.0 307.0
150th LASER LASER 139377 Killington Sailing Association LARTY Joanne   1087 216.0 DNF 92.0 308.0 308.0
151st   RS VAREO 303 Bassenthwaite Sailing Club COWAN Mike   1052 92.0 216.0 DNS 308.0 308.0
152nd   LASER RADIAL 140942 Scammonden Water Sailing Club CORNISH Paul   1117 216.0 DNS 94.0 310.0 310.0
153rd   LASER VAGO XD 823 Ullswater Yacht Club JENNINGS David Tom Jennings 1064 173.0 137.0 310.0 310.0
154th   RS 500 926 Halifax Sailing Club HARTLEY Tim Matt Hartley 975 95.0 216.0 DNS 311.0 311.0
155th   12ft Dinghy 763 Aegia Rotterdam de BOT Frans   1101 185.0 127.0 312.0 312.0
156th RS 200 RS 200 1310 Yorkshire Dales Sailing Club BURTON John Steven Evans 1053 182.0 130.0 312.0 312.0
157th   KESTREL 1607 Coniston Sailing Club HOWARTH Philip Linda Howarth 1040 98.0 216.0 DNS 314.0 314.0
158th Cruiser DUFOUR 1800 520 Ullswater Yacht Club HAMMOND Stewart Lydia Stewart 1079 180.0 134.0 314.0 314.0
159th RS 200 RS 200 1020 Yorkshire Dales Sailing Club HARTLEY Andrew John Hartley 1053 99.5 216.0 DNF 315.5 315.5
160th   K6 124 Chester Sailing Club KNEALE Mike Kath Simpson 903 102.0 216.0 DNS 318.0 318.0
161st   LASER 3028 Pennine SC BRADLEY Allen Colin Corn 1087 216.0 DNF 103.0 319.0 319.0
162nd Cruiser SPRING 25 1 Ullswater Yacht Club NICKLIN David Anne Nicklin, Sophie Nicklin (2yrs), Piers Barrow, Joanne Barrow, Florence Barrow (18 months) 1057 187.0 133.0 320.0 320.0
163rd   LASER VAGO XD 201 Ullswater Yacht Club MORGAN Richard Kathryn Morgan 1064 184.0 136.0 320.0 320.0
164th STREAKER STREAKER 1825 Burwain Sailing Club HOWSON Glynn   1153 216.0 DNF 105.0 321.0 321.0
165th RS 400 RS 400 1131 Welton Sailing Club WILLIAMSON Ben Edd Wheldon 947 105.0 216.0 DNS 321.0 321.0
166th   LASER RADIAL 198604 Chester Sailing Club KNEALE Mitchell   1117 106.0 216.0 DNS 322.0 322.0
167th   LASER 3000 3066   PRICE Peter Lisa Suttle 1047 181.0 141.0 322.0 322.0
168th   LIGHTNING 368 53 Denholme Sailing Club GALLAGHER Jason   1154 216.0 DNS 108.0 324.0 324.0
169th FIREBALL FIREBALL 15035 Blackpool & Fleetwood YC JONES Steve Peter jones 975 108.0 216.0 DNF 324.0 324.0
170th   RS 100 8.4 180 Bassenthwaite Sailing Club SMITH Phil   1000 110.0 216.0 DNS 326.0 326.0
171st FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 3685 Loch Lomond Sailing Club LEE Steve Matt Lee 1020 111.0 216.0 DNS 327.0 327.0
172nd OPEN CANOE OPEN CANOE 4.4 121   JAMIESON John   1300 189.0 139.0 328.0 328.0
173rd OPEN CANOE OPEN CANOE 152 Open Canoe Sailing Group COOKE Graham   1300 188.0 140.0 328.0 328.0
174th   D-ONE 131 South Cerney Sailing Club HOPKINS Russ   955 115.0 216.0 DNS 331.0 331.0
175th RS 200 RS 200 1411 Bassenthwaite Sailing Club HODGKINS Phil Hannah Hodgkins 1053 116.0 216.0 DNS 332.0 332.0
176th   WAYFARER 5034 Shropshire SC OSBORNE Brian Jenny Stothert 1101 216.0 DNS 117.0 333.0 333.0
177th   RS 300 361 Bassenthwaite Sailing Club WATKINS Joe   995 120.0 216.0 DNS 336.0 336.0
178th RS 200 RS 200 790 Delph SC MAY Jason Vic May 1053 126.0 216.0 DNS 342.0 342.0
179th LASER LASER 167855 Scammonden Water Sailing Club MERRIMAN Linda   1087 216.0 DNS 129.0 345.0 345.0
180th LASER LASER 199440 Scammonden Water Sailing Club MEAKER Michael   1087 130.0 216.0 DNS 346.0 346.0
181st   PIPER 24 37 UCC PARKER-MCLEOD Julian Tristan Parker-McLeod 1291 132.0 216.0 DNS 348.0 348.0
182nd   LASER RADIAL 182173   BERNARD Paul   1117 135.0 216.0 DNS 351.0 351.0
183rd   WAYFARER 9650 Shearwater Sailing Club ADAMS Ken Steve Ellis 1101 136.0 216.0 DNF 352.0 352.0
184th RS 400 RS 400 543 Delph SC STEPHENSON Gary Annie Stephenson 947 137.0 216.0 DNS 353.0 353.0
185th STREAKER STREAKER 1797 Scaling Dam Sailing Club SCOTT Stuart   1153 216.0 DNF 138.0 354.0 354.0
186th STREAKER STREAKER 1772 Scammonden Water Sailing Club MORRIS Tony   1153 145.0 216.0 DNS 361.0 361.0
187th   LASER VORTEX 1066 Pennine SC CORTEEN Edwyn   945 149.0 216.0 DNS 365.0 365.0
188th   RS 100 10.2 338 Filey Sailing Club ALDRED Colin   992 155.0 216.0 DNF 371.0 371.0
189th   RS VAREO 516 Bassenthwaite Sailing Club BALLARD Peter   1052 156.0 216.0 DNS 372.0 372.0
190th   OSPREY 1288 Hornsea Sailing Club SHARP Stephen Andy Gilding 944 157.5 216.0 DNS 373.5 373.5
190th   RS 500 857 Ullswater Yacht Club SMITH Chris Matty Smith 975 157.5 216.0 DNS 373.5 373.5
192nd   LIGHTNING 368 326 Ullswater Yacht Club ARCHER Julie   1154 160.0 216.0 DNS 376.0 376.0
193rd RS 400 RS 400 1069 Shearwater Sailing Club MULHOLLAND Christopher Catherine Mulholland 947 161.0 216.0 DNS 377.0 377.0
194th   LASER BAHIA 194 Burwain Sailing Club BATES Gary Philip Eastwood, Mark Wilkin 1055 168.0 216.0 DNS 384.0 384.0
195th   LASER 4.7 111 Ullswater Yacht Club PARKER-MCLEOD Harris   1180 170.0 216.0 DNS 386.0 386.0
196th RS 200 RS 200 1193 Ullswater Yacht Club MORGAN Jess Tom Neilson 1053 171.0 216.0 DNS 387.0 387.0
197th FLYING FIFTEEN FLYING FIFTEEN 442 Ullswater Yacht Club OGILVY Roderick (rory) Eric Ogilvy 1020 172.0 216.0 DNS 388.0 388.0
198th OPEN CANOE OPEN CANOE 154 Open Canoe Sailing Group MCKAY Fearghas   1260 175.0 216.0 DNS 391.0 391.0
199th RS 400 RS 400 519 Yorkshire Dales Sailing Club COLE Alistair Julie Cole 947 179.0 216.0 DNS 395.0 395.0
200th RS 400 RS 400 887 Yorkshire Dales Sailing Club PALMER David Stuart Ward 947 186.0 216.0 DNS 402.0 402.0
201st   Day Sailor 1 Ullswater Yacht Club THOMSON D   1101 216.0 DNF 216.0 DNF 432.0 432.0
201st RS 800 RS 800 1115 Ullswater Yacht Club PARK Andrew Stephen Park 820 216.0 DNS 216.0 DNS 432.0 432.0
201st OPEN CANOE OPEN CANOE 4949 Open Canoe Sailing Group SHUTTLEWORTH John   1260 216.0 DNF 216.0 DNF 432.0 432.0
201st RS 200 RS 200 1068 Delph SC SMITH Martin Barbara Smith 1053 216.0 DNS 216.0 DNS 432.0 432.0
201st   INTERNATIONAL 14 869 Hunts SC WEEDON-JONES Vanessa Nikky Evans 780 216.0 DNS 216.0 DNS 432.0 432.0
201st RS 400 RS 400 1053 Etherow Sailing Club WOODS Tony Sam Woods 947 216.0 DNS 216.0 DNC 432.0 432.0
201st   LASER VAGO XD 781 Ullswater Yacht Club TASSELL Richard Paul O'Hara 1064 216.0 DNF 216.0 DNS 432.0 432.0
201st   29ER 872 Ullswater Yacht Club STILES Emily Peter Badge 922 216.0 DNF 216.0 DNS 432.0 432.0
201st   LASER 3000 7200   SUTTLE Lisa Pete Price 1047 216.0 DNS 216.0 DNS 432.0 432.0
201st   WANDERER 1568 Scaling Dam Sailing Club ADAMS Mike   1150 216.0 DNF 216.0 DNS 432.0 432.0
201st RS 200 RS 200 1057 Ullswater Yacht Club LEWIS Paul Helen Bird 1053 216.0 DNS 216.0 DNC 432.0 432.0
201st   49ER 695 Loch Lomond Sailing Club MACKIE Alan Ian Mackie 740 216.0 DNF 216.0 DNS 432.0 432.0
201st RS 400 RS 400 534 Scaling Dam Sailing Club MCCORMACK Neil Heather McCormack 947 216.0 DNS 216.0 DNS 432.0 432.0
201st RS 400 RS 400 1077 Chester Sailing Club NICHOL Simon Lorraine Nichol 947 216.0 DNF 216.0 DNS 432.0 432.0
201st RS 200 RS 200 678 Filey Sailing Club NUNN Roger Deborah Rack 1053 216.0 DNF 216.0 DNS 432.0 432.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com