UYC Regatta - Dinghy Handicap

Ullswater Yacht Club

Provisional Results as of 8:53 on October 27, 2011

Asymetric Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Asymetric 49ER 1111 UYC Noble Lester Noble Lee 740 (4.0) 1.0 2.0 1.0 (5.0) 13.0 4.0
2nd Asymetric RS 200 1296 Yorkshire Dales Pickles Chris Nestell Laura 1057 2.0 3.0 (7.0) (8.0) 3.0 23.0 8.0
3rd Asymetric LASER 3000 3601 UYC Pester Joe Murphy Paul 1032 3.0 (5.0) (4.0) 4.0 2.0 18.0 9.0
4th Asymetric INTERNATIONAL CANOE (ASYMMETRIC) 283 UYC Robson John   870 (17.5) 4.0 1.0 5.0 (28.0 DNF) 55.5 10.0
5th Asymetric 29ER 1779 UYC Noble Anne Brooks Christopher 924 8.0 (16.0) (18.0) 2.0 1.0 45.0 11.0
6th Asymetric MUSTO SKIFF 448 UYC Noble Dylan   860 (21.0) (28.0 DNF) 5.0 3.0 4.0 61.0 12.0
7th Asymetric 49ER 997 UYC Lyons Matty Lyons James 740 6.0 2.0 6.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 70.0 14.0
8th Asymetric TEMPEST 1114 UYC Modral Ian Higgens Robin 942 (9.0) 6.0 (9.0) 6.0 6.0 36.0 18.0
9th Asymetric 29ER 1197 UYC Escritt Keith Stiles Emily 924 (10.0) 7.0 3.0 (10.0) 9.0 39.0 19.0
10th Asymetric TEMPEST 1123 UYC Donkin Graham Lyons Dave 942 5.0 (12.0) 10.0 9.0 (28.0 DSQ) 64.0 24.0
11th Asymetric TEMPEST 1134 UYC Stewardson Nick Stiles Ray 942 7.0 9.0 (11.0) (11.0) 8.0 46.0 24.0
12th Asymetric TEMPEST 1109 UYC Angell Chris Mcdermot Keith 942 (11.0) 11.0 8.0 (12.0) 11.0 53.0 30.0
13th Asymetric RS VAREO 490 UYC Cutting Andrew   1038 (20.0) 13.0 (22.0) 13.0 7.0 75.0 33.0
14th Asymetric U18 RS 200 312 UYC Clarke Edmund Bairstow Alexander 1057 1.0 (28.0 DNC) (23.0) 20.0 13.0 85.0 34.0
15th Asymetric 49ER 998 WOBYC Large Robert Large James 740 12.0 (28.0 DNC) 15.0 7.0 (18.0) 80.0 34.0
16th Asymetric MUSTO SKIFF 253 UYC Priestly Garham   860 (13.0) 10.0 13.0 (14.0) 12.0 62.0 35.0
17th Asymetric U15 LASER BAHIA 93 UYC Wanless Eliott Wanless James 1079 14.0 14.0 (17.0) (15.0) 10.0 70.0 38.0
18th Asymetric MUSTO SKIFF 216 UYC Modral-Gibbons Jon   860 (28.0 DNC) 8.0 14.0 (28.0 DNF) 17.0 95.0 39.0
19th Asymetric RS 500 857 UYC Smith Chris Smith Matt 972 16.0 (19.0) 12.0 (19.0) 15.0 81.0 43.0
20th Asymetric RS 800 1185 UYC Brown Stephen Bairstow Phil 822 (28.0 DNF) 18.0 (21.0) 16.0 14.0 97.0 48.0
21st Asymetric U18 LASER VAGO XD 823 UYC Neilson Tom Wanless Becca 1064 (19.0) 15.0 (20.0) 18.0 16.0 88.0 49.0
22nd Asymetric MUSTO SKIFF 334 Stonehaven Shelley Jono   860 (28.0 OCS) 17.0 16.0 (28.0 DNF) 28.0 DNF 117.0 61.0
23rd Asymetric U18 RS 200 648 UYC Smith Sam Melling Eve 1057 17.5 21.0 24.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 118.5 62.5
24th Asymetric RS 800 911 UYC Webster Andrew Bailey Hannah 822 15.0 20.0 (28.0 DNF) (28.0 DNS) 28.0 DNC 119.0 63.0
25th Asymetric RS 200 1057 UYC Lewis Paul Bird H 1057 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 19.0 17.0 28.0 DNC 120.0 64.0
26th Asymetric INTERNATIONAL CANOE (ASYMMETRIC) 2 UYC Findlay Callum   870 (28.0 DNF) (28.0 DNC) 28.0 DNF 28.0 DNC 28.0 DNC 140.0 84.0
26th Asymetric COMET TRIO 365 Hawley Lake STC Talbot David Spiers Alison 1085 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 140.0 84.0

Conventional Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Conventional FLYING FIFTEEN 3612 UYC Giles Dave Giles Tom 1023 (5.0) 1.0 (3.0) 3.0 1.0 13.0 5.0
2nd Conventional LASER 183114 UYC Lyons John   1082 1.0 (6.0) 1.0 (6.0) 4.0 18.0 6.0
3rd Conventional LASER 187497 UYC Moran Josh   1082 (4.0) (5.0) 2.0 2.0 2.0 15.0 6.0
4th Conventional BLAZE 658 UYC Sykes David   1046 (22.0 DNC) 2.0 4.0 4.0 (9.0) 41.0 10.0
5th Conventional U12 MIRROR 70667 UYC Whiteley April Whitely Jamie 1385 (7.0) (9.0) 7.0 1.0 3.0 27.0 11.0
6th Conventional FLYING FIFTEEN 3702 UYC Priestley Ian   1023 (6.0) 3.0 (22.0 DNC) 5.0 5.0 41.0 13.0
7th Conventional SOLO 4506 Paxton Lakes Anderson Andy   1153 3.0 4.0 (8.0) 7.0 (8.0) 30.0 14.0
8th Conventional U12 TOPPER 45058 UYC Noble Joss   1297 8.0 (13.0) 6.0 8.0 (14.0) 49.0 22.0
9th Conventional LASER RADIAL 157513 UYC Neilson James   1106 (14.0) 8.0 9.0 (13.0) 6.0 50.0 23.0
10th Conventional LASER RADIAL 183262 UYC Harding Sue   1106 (11.0) (11.0) 11.0 11.0 7.0 51.0 29.0
11th Conventional CR HUNTER EUROPA 816 UYC Harle Ray Sayer Neil 1165 (15.0) 10.0 10.0 9.0 (11.0) 55.0 29.0
12th Conventional KESTREL 1612 UYC Whiteley Nick Whiteley Jo 1040 (22.0 DNF) 7.0 (14.0) 12.0 12.0 67.0 31.0
13th Conventional LASER II 7668 UYC Hammond Stewart   1035 (17.0) 17.0 5.0 (18.0) 10.0 67.0 32.0
14th Conventional U15 TOPPER 36266 UYC Golden Jayne   1297 10.0 12.0 (13.0) 10.0 (15.0) 60.0 32.0
15th Conventional U12 TOPPER 30266 UYC Neilson Jack   1297 9.0 (15.0) 15.0 (16.0) 13.0 68.0 37.0
16th Conventional LASER RADIAL 141216 UYC Smith Karen   1106 12.0 (22.0 DNC) 12.0 14.0 (16.0) 76.0 38.0
17th Conventional U15 TOPPER 201 UYC Hallam Zoe   1297 (22.0 DNC) 14.0 16.0 15.0 (17.0) 84.0 45.0
18th Conventional COMET TRIO 465 Cotswold SC Priestley Bob   1085 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 90.0 46.0
19th Conventional U12 TOPPER 26683 UYC Hammond Euan   1297 16.0 16.0 17.0 (19.0) (18.0) 86.0 49.0
20th Conventional CR CLUB 19 2 UYC Johnston Colin Sealby Richard 1142 13.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 101.0 57.0
21st Conventional U12 TOPPER 27669 UYC Potter Ben   1297 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 18.0 17.0 22.0 DNC 101.0 57.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
http://www.sailwave.com/