Ullswater Regatta 2014

Ullswater Yacht Club

Results as of 22:07 on October 6, 2014

Assymetric Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Assymetric 29ER 2054 Noble Anne Barbes Benedict UYC 922 (3) 2 1 1 (3) 10 4
2nd Assymetric 49ER 1322 Lyons Matty Lyons James UYC 732 1 1 (6) 3 (5) 16 5
3rd Assymetric MUSTO SKIFF 334 Shelley Jono   UYC 857 2 (5) 2 (6) 1 16 5
4th Assymetric VX1 189 Clarke David Clarke Edmond UYC 840 (5) (7) 3 4 2 21 9
5th Assymetric 49ER 1111 Noble Lester McAfee John UYC 732 (11 DNF) 3 (5) 4 ZFP 4 27 11
6th Assymetric RS 800 1185 Brown Steve Bairstow Phil UYC 820 4 4 (9) 7 (11 DNF) 35 15
7th Assymetric MUSTO SKIFF 216 Modral-Gibbons John   UYC 857 (11 DNF) 6 4 5 (11 DNC) 37 15
8th Assymetric MUSTO SKIFF 129 Sparkes David   Loch Lomond SC 857 7 (11 DNS) 8 (9) 6 41 21
9th Assymetric RS 200 312 Golden Jayne Brooks Phil UYC 1051 (11 DNF) (11 DNC) 7 8 7 44 22
10th Assymetric RS 800 1184 Webster Andrew Bailey Hannah UYC 820 6 (11 DNC) (11 DNF) 11 DNC 11 DNC 50 28

Conventional Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Conventional BLAZE 760 Fearnley Mark   South Windermere 1026 (3) 1 1 1 (2) 8 3
2nd Conventional STREAKER 1803 Ratcliffe Ben   Scommondon 1146 1 (5) 2 (4) 1 13 4
3rd Conventional LASER 197194 Neilson Tom   UYC 1088 (5) 2 3 2 (11 DNF) 23 7
4th Conventional STREAKER 1837 Jones Robin   Hykeham SC 1146 2 4 (5) 3 (7) 21 9
5th Conventional LASER 183227 King Steve   UYC 1088 4 3 (6) (6) 6 25 13
6th Conventional STREAKER 1788 Ratcliffe Sal   Scammondon 1146 (7) 6 (9) 5 3 30 14
7th Conventional LASER STRATOS 321 Wilkinson Jonathon Wilkinson Christine Rye Harbour SC 1092 6 7 4 (9) (8) 34 17
8th Conventional IC ONE DESIGN 334 Ellis John   Scaling Dam 895 (11 DNF) (11 DNF) 7 7 4 40 18
9th Conventional LASER 183114 Lyons John   UYC 1088 (11 DNC) (11 DNC) 8 8 5 43 21
10th Conventional LASER 100341 Bairstow Alexander   UYC 1088 8 (11 DNF) 10 10 (11 DNC) 50 28

Keelboat Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Keelboat TEMPEST 1114 Modral Ian Higgens Robin UYC 942 (4) (3) 1 1 1 10 3
2nd Keelboat FLYING FIFTEEN 3759 Sykes David Sykes Julie UYC 1017 2 2 (3) (3) 2 12 6
3rd Keelboat FLYING FIFTEEN 3952 Foord Arthur Foord Anne UYC 1017 (3) (4) 2 2 3 14 7
4th Keelboat FLYING FIFTEEN 3612 Giles David Giles Sue UYC 1017 1 1 (7 DNC) (7 DNC) 7 DNC 23 9
5th Keelboat TEMPEST 1109 Egan Mike McDermott Keith UYC 942 5 5 4 (7 DNC) (7 DNC) 28 14
6th Keelboat TEMPEST 1181 Adams Mike Sykes Martin UYC 942 6 (7 DNF) (7 DNC) 7 DNC 7 DNC 34 20

Osprey Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Osprey OSPREY 1316 Henderson Alan Barrie Alistair Rye Harbour SC 944 (1) (2) 1 1 1 6 3
2nd Osprey OSPREY 1337 Shaw Rob Little Ian Kielder 944 (5 DNF) 1 (3) 2 2 13 5
3rd Osprey OSPREY 1276 Mamwell Alec Butler Arthur Coniston SC 944 (3) (3) 2 3 3 14 8
4th Osprey OSPREY 1287 Gaughan Steve Metcalfe M UYC 944 2 (4) (4) 4 4 18 10



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com