event burgee venue burgee

Flying Fifteen Northern Area Championship

Ullswater Yacht Club

Flying 15 Northern Championship Final Results

Overall

Sailed:5, Discards:1, To count:4, Entries:39, Scoring system:Appendix A
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 Total
1st 7 3821 Goacher Steve Evans Phil R W Y C (3) 3 2 1 1 10
2nd 35 3816 Tullett Nigel Tullett Jean R W Y C 6 4 3 2 (9) 24
3rd 11 3906 Hardisty John Errington Roger Derwent Res 5 (11) 5 4 4 29
4th 39 3922 Davy Jeremy Lucas Dave Draycote Water S C (40 DNF) 6 4 5 5 60
5th 8 3940 Crumpton Terry Mathie John Derwent Res 10 2 6 3 (12) 33
6th 29 3917 Hart Mike Rigg Richard Portdinorwic S C 11 1 1 (18) 10 41
7th 37 3905 McKee David Hewkin Chris Dovestone 1 13 7 (40 OCS) 3 64
8th 33 3612 Giles David Giles Sue UYC 7 (40 DSQ) 11 6 8 72
9th 15 3716 Waples Justin Bacon Nick R C Y C 15 8 12 (24) 2 61
10th 14 617 Lamond Graham Train Scott Ripon Sailing Club 4 16 14 (20) 7 61
11th 25 3790 Kitchen Peter Kitchen David Tees and Hartlepool S C 12 5 (23) 16 11 67
12th 27 3831 Salmond Bobby Till Robert Loch Marn S C (33) 9 13 8 19 82
13th 36 3378 Clark Andy Melnikova Nadia Datchet Water S C (17) 17 9 12 15 70
14th 12 3899 Thompson Mike Millington Simon Chew Valley Lake (26) 14 20 7 14 81
15th 9 3885 Lee Tony Chew Chris Derwent Res 13 19 16 9 (22) 79
16th 34 3903 Cleaver Ian Wells Greg R H Y C 2 (40 OCS) 10 40 OCS 6 98
17th 18 3521 Jamieson Keith Thompson John R W Y C 8 10 15 (28) 26 87
18th 21 3573 Atkinson John Moreton Elizabeth R W Y C 16 18 (30) 11 17 92
19th 13 3737 Robinson Simon Vasey David Derwent Res 18 15 (21) 13 16 83
20th 20 3829 Douglass David Adamson Jamie Derwent Res 21 (22) 17 10 21 91
21st 26 3795 Patterson Simon Thompson Simon Draycote Water S C 20 (40 DNF) 24 14 13 111
22nd 22 3914 Tattersall Adrian Smart Tim Parkstone S C 14 20 25 15 (28) 102
23rd 16 3932 Swallow Chris Pallett Matt Burton Sailing Club 19 12 (27) 26 24 108
24th 17 3702 Priestly Ian Priestly Pat UYC 23 21 (29) 19 18 110
25th 2 3902 Hogg Peter Dobson Alex Dovestone 22 24 18 23 (40 DNC) 127
26th 5 3391 Pierce Colin Thackray Mandy Dovestone (36) 25 22 21 20 124
27th 28 3944 McCarthy Paul Bulter Gary Burton Sailing Club 9 26 19 (40 DNF) 40 DNC 134
28th 38 3941 Bax Alan Grady Martin Hayling Island S C (40 DSQ) 7 8 40 DNF 40 DNC 135
29th 30 516 Galbraith Graeme Jacobsen Tim Cardwell Bay S C 24 27 (34) 17 27 129
30th 6 2620 Naylor David Christie Norman Dovestone 25 30 26 22 (40 DNC) 143
31st 19 3653 Mangan Adam Mangan Emma Datchet Water S C 30 23 (38) 27 25 143
32nd 23 3565 Attwood David Carmichael Donald Tayvallich S C 31 32 (37) 31 23 154
33rd 3 3555 Fallowfield Jim Balmer Jason R W YC (34) 29 33 25 30 151
34th 24 2265 Richardson Nick McCombe David Tees and Hartlepool S C 27 31 (36) 32 29 155
35th 31 3946 Moran Chris Broad Richard UYC 28 (33) 31 29 32 153
36th 4 1333 Clark Peter Breach Don Humber Yawl (35) 28 32 33 33 161
37th 10 3685 Lee Steve Lee Matt Loch Lomond 32 34 (35) 30 31 162
38th 1 2523 Shaw Ian Cutherbertson Sunderland Yacht Club 29 (40 OCS) 28 40 DNF 40 DNC 177
39th 32 3935 Slater Peter Simpson Adrian Hayling Island S C (40 DNC) 40 DNC 40 DNC 40 DNC 40 DNC 200

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area40
DNFStarted but did not finish40
DSQDisqualification40
OCSOn course side at start or broke rule 30.140



Sailwave Scoring Software 2.00 build 2
www.sailwave.com